Opodatkowanie PRSI nie wzrośnie? Jest taka nadzieja

Koalicja zgodziła się, że pewne podatki w świetle problemów budżetowych powinny zostać podniesione i tak miało się stać m.in. w przypadku składki Pay Related Social Insurance, a szerzej znanej, jako PRSI.

Dobrą wiadomość ma jednak dla nas, czyli osób pracujących, minister finansów Paschal Donohoe, który sugeruje, że podczas prezentowania ustawy budżetowej, nie będzie rekomendował podniesienia składki ubezpieczenia społecznego zależnego od wynagrodzeń (PRSI), i to pomimo zawartego w programie rządu zobowiązania, do rozważenia podniesienia obecnych stawek i podatków pracowniczych.

Podczas spotkania ministra Donohoe z irlandzkimi biznesmenami, ten jasno stwierdził, że rząd zobowiązał się do podniesienia niektórych podatków, ale nie nakreślił terminu ich wprowadzenia, co oznacza, że Ministerstwo Finansów, nie przygotuje przyszłorocznej ustawy budżetowej w taki sposób, by PRSI doczekało się wzrostu. Pay Related Social Insurance pozostanie więc na dotychczasowym poziomie, a ma to związek z niepewnością powodowaną koronawirusem, brexitem, złą sytuacją światowego handlu oraz polityką międzynarodową, dodał Donohoe.

Minister Paschal Donohoe:

– Zamierzam zadbać, szczególnie w odniesieniu do decyzji dotyczącej składek na ubezpieczenie społeczne, aby starać się dopasować decyzje do tego, gdzie jesteśmy w naszym cyklu gospodarczym.

Oznacza to tylko jedno, czyli słaba obecnie irlandzka gospodarka, nie może być uciskana dodatkowymi obciążeniami fiskalnymi, podobnie, jak pracownicy.

W tej sprawie jest też nieco gorsza informacja, ponieważ decyzję ministra finansów i jego wizję budżetu, zmienić może cały gabinet, w chwili kiedy przyjmować będzie propozycję ustawy wydatkowej na przyszły rok, by następnie przedstawić ją do akceptacji parlamentowi. W tej kwestii wiemy natomiast, że Partia Zielonych, przychylnie nastawiona jest do podnoszenia części podatków, a chcąc zaznaczać swoją obecność w gabinecie, może mieć zdanie odmienne i żądać wzrostu PRSI.

Bogdan Feręc

Źr. Gł.: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Niepełna blokada. G
Rząd chce zmniejsze