Opodatkowanie korporacyjne z opóźnieniem

Umowa z OECD, która mówi o stawce podatku od osób prawnych w wysokości minimalnej na poziomie 15%, będzie wprowadzona z opóźnieniem, gdyż dopracowywane są jeszcze jej szczegóły.

Ministrowie finansów Unii Europejskiej poinformowali, iż należy zająć się rozwiązaniem problemów, zanim umowa wejdzie w życie, a porozumienie z Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), prawdopodobnie zacznie obowiązywać dopiero od kwietnia. Umowę, jaką zaproponowało OECD, podpisało wstępnie 137 państw, w tym z pewnym ociąganiem Irlandia, co przełoży się na równe opodatkowanie korporacji, jakie działają na obszarze sygnatariuszy umowy.

Obecnie swoje uwagi do umowy zgłaszają Polska, Szwecja, Malta i Estonia, co oznacza, że część punktów umowy, powinna być dostosowana do potrzeb tych państw, a niektóre z punktów, muszą być przeredagowane, by dawały całkowitą jasność i gwarantowały równe traktowanie państw unijnych.

Rada Ministrów Finansów UE stwierdza, iż problemy, jakie się obecnie pojawiły, są tymczasowe i nie wpływają na ogólny wydźwięk umowy, więc wejdzie ona niebawem w fazę realizacji. Jest ogólna wola podpisania dokumentu, chociaż mniejsze kraje zgłosiły szereg uwag, jednak nie są ona na tyle istotne, by zaburzyły wprowadzenie ustaleń lub zaistniało prawdopodobieństwo odrzucenia umowy w ogóle.

Bogdan Feręc

Źr: AFP

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandzkie obozy dla
Większe bezpieczeń
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська