Opinia publiczna ma jednoznaczne zdanie

Rząd nie działa w odpowiednim tempie, aby pomóc w trudnej sytuacji w kraju, a i źle lub wcale nie walczy z inflacją.

Mówi się też, co ujawnił jeden z programów stacji telewizyjnej RTÉ, że wiele osób staje przed wyborem, czy opłacić rachunki za prąd i ogrzewanie, czy kupić jedzenie. Ceny w sklepach rosną w zastraszającym tempie, zakup energii elektrycznej jest kosztowny, a i zapowiadane są kolejne podwyżki cen nośników energii, a dodatkowo, rząd od kilku miesięcy tylko mówi, że wprowadzi programy ochronne i na tym, jak na razie się kończy.

Mieszkańcy Irlandii mówią też o horrendalnych czynszach, jakie zmuszeni są płacić, a i nie widać końca tych podwyżek, więc wzrost czynszów, jaki miał miejsce w ubiegłym roku, o 10%, może powtórzyć się i w tych 12 miesiącach.

Wskazuje się również, że całkiem inne podejście obserwuje się u naszych północnych sąsiadów, bo tam, obowiązuje już dodatek energetyczny, w wysokości 200 £, czyli 237 €. W Republice spory idą o to, czy dodatek do rachunku za prąd ma być w wysokości 100, 150, czy może 200 euro, ale co istotne, wciąż trwają, natomiast mieszkańcy, nie uzyskali żadnej pomocy.

Rozmówcy RTÉ mówili też, że nawet dwie pracujące na pełnych etatach osoby, mają problemy z utrzymaniem gospodarstwa domowego, co pokazuje skalę problemu. Są też osoby, które wcześniej planowały powiększenie rodziny, ale jak mówią, w tej sytuacji, urodzenie kolejnego dziecka, musiało zejść na plan dalszy.

Ogólnie społeczeństwo w krytyczny sposób ocenia postępowanie gabinetu w zakresie opanowania inflacji, również źle mówi się o pracach rządu w zakresie pomocy rodzinom w kraju, nie wspominając już o komentarzach, jakie pojawiają się w kwestiach czynszowych i całego systemu dostarczania domów w niskich cenach. Problemem są też mieszkania socjalne, których permanentnie brakuje, nawet dla rodzin wielodzietnych, które gnieżdżą się kilka osób na niewielkiej przestrzeni.

Te właśnie opnie, skrzętnie wykorzystuje teraz opozycja, a ta dała upust swojemu niezadowoleniu podczas ostatniego posiedzenia Dáil, które stało się areną połajanek, jakie wobec rządu, skierowały ugrupowania spoza kół rządzących.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Handel nie wróci sz
Irlandia nie jest zd
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>

EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>