Opieka nad dziećmi jest zbyt kosztowna

Kathleen Funchion opublikowała wyniki ankiety dotyczącej opieki nad dziećmi, ujawniając, że są one „niesprawiedliwym obciążeniem finansowym dla tych rodzin”.

Rzecznik Sinn Féin ds. dzieci Kathleen Funchion uważa, że ​​opłaty za opiekę nad dziećmi są w Irlandii zbyt wysokie, a system zawodzi rodziny w całym kraju. Posłanka Funchion wypowiadając się w tej sprawie, opublikowała wyniki ankiety dotyczącej wpływu dostępu do opieki nad dziećmi na rodziny.

Funchion twierdzi:

– Publikuję wyniki badania „Moja historia opieki nad dzieckiem: własnymi słowami – rodziny opowiadają o obciążeniu finansowym wysokich opłat za opiekę nad dziećmi”, a to przeprowadzone było przeze mnie. Zaprosiłam rodziny z całej Irlandii, aby podzieliły się swoimi historiami związanymi z dostępem do opieki nad dziećmi. Wzięło w nich udział ponad 300 osób, a setki zostawiło komentarze przedstawiające własne doświadczenia. Ten poziom zainteresowania pokazuje, że istnieje ogromne zapotrzebowanie na zmiany w tej kwestii. Wyniki są wyraźne i szokujące. Prawie 80% osób stwierdziło, że opłaty za opiekę nad dziećmi są zbyt wysokie. Natomiast 73% miało problemy z zabezpieczeniem miejsca dla swojego dziecka, a prawie 90% kobiet stwierdziło, że koszty opieki nad dziećmi były przeszkodą w powrocie na rynek pracy. Wielu pracowników różnych sektorów podzieliło się również swoimi doświadczeniami dotyczącymi niskich zarobków, które otrzymują i oznacza to, że ​​na co dzień mają trudności z utrzymaniem się pod względem finansowym. Jest jasne, że obecny system po prostu nie działa. Opłaty dla rodzin są zdecydowanie za wysokie, a wynagrodzenia pracowników zdecydowanie za niskie. Moje badanie pokazuje wyraźną potrzebę zmian. Bezczynność rządu nie wystarczy. Sektor opieki nad dziećmi trzeba zreformować. Wcześniej przedstawiłem, w jaki sposób Sinn Féin wprowadziłaby model obniżenia opłat za opiekę nad dziećmi o jedną trzecią w ciągu roku, przy jednoczesnym zapewnieniu pracownikom pensji wystarczającej na utrzymanie. Musimy zapewnić, aby żadna rodzina, zwłaszcza kobiety, nie musiały wybierać między zatrudnieniem a opieką nad dziećmi. Musimy słuchać rodzin i dbać o zaspokojenie ich potrzeb.

Wyniki ankiety są dostępne do przeglądania online w formacie PDF pod tym linkiem>>>

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Blokada w Wexford zn
Na święta, kościo
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian