Operacja specjalna Gardy. Kierowcy miejcie się na baczności

Zbliża się długi majowy weekend i nareszcie będziemy mieli trochę wytchnienia, czyli odpoczniemy od codziennych obowiązków izolacji w domach.

Nadchodzący majowy weekend zauważyła też Garda i jej szef komisarz Drew Harris zapowiedział, iż ta służba musi przygotować się do wzmożonej pracy, by przekonać mieszkańców kraju, iż podróże nadal są zabronione. Już we wtorek na drogach i ulicach pojawi się znacznie większa ilość funkcjonariuszy Gardy, którzy rozpoczną tygodniowe zmasowane działania kontrolno-prewencyjne, a te wymierzone będą głównie w kierowców, chociaż i rowerzyści oraz piechurzy, nie mogą czuć się bezpiecznie i liczyć, że uda im się uniknąć spotkania z policjantami.

W całym kraju na trasach wylotowych, autostradach i mniejszych drogach ustawionych zostanie ponad 700 stałych punktów kontrolnych, a lotne patrole sprawdzać będą ulice miast oraz niewielkie drogi powiatowe. Ogółem w siedmiodniowej akcji udział weźmie do 6000 funkcjonariuszy Gardy, a ci pracować będą w zwiększonym składzie, bo na ulice trafią też policjanci administracyjni.

To nie wszystkie działania irlandzkiej policji, bo ta we współpracy z władzami samorządowymi postanowiła, iż do pracy zaprzęgnie też drony, które z powierza, przekazywać będą obraz do lokalnych centrów dowodzenia, a operatorzy informować mają partole, gdzie znajdują się pojazdy.

W Wexrord o krok dalej poszła tamtejsza Rada Hrabstwa, która drony wykorzysta do patrolowania parków, skwerów i innych miejsc wypoczynku, a nagrania przekazywać będzie w czasie rzeczywistym Gardzie. Rada Hrabstwa Wexford dronami nadzorować będzie też parkingi w okolicach wypoczynkowych, a zdjęcia tablic rejestracyjnych posłużą policjantom, do określenia miejsca zamieszkania kierowcy, co będzie podstawą do ustalenia, czy ten, przestrzega nałożonych przez władze ograniczeń w oddalaniu się od miejsca zamieszkania.

Kolejna akcja Gardy rozpocznie się 8 maja, ale wtedy patrolowane będą rejony przygraniczne, a ma to związek ze świętem w Irlandii Północnej i podróżami z tamtych rejonów.

Irlandzka policja zapowiada, że nie można liczyć na jej wyrozumiałość, ponieważ w ostatnim czasie, zbyt dużo osób zaczęło łamać zakazy i obostrzenia, jakie wprowadzone zostały przez irlandzki rząd.

Bogdan Feręc

Źr: An Garda Siochana

Polska-IE: Udostępnij...
Zdejmą blokadę, za
Nowy rząd w nadchod
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish