Operacja Fanacht, czyli ogólnokrajowa obława

Dzisiaj o godzinie 7:00 rozpoczęła się policyjna akcja pod kryptonimem Fanacht, a ma na celu kontrolę osób poruszających się po Irlandii i zniechęcenie do odbywania dalszych podróży przed i podczas długiego weekendu.

Poniedziałek 4 maja to dzień wolny od pracy i trzeba o tym pamiętać, bo ciężko będzie to odczuć, ale Garda nauczona doświadczeniem z poprzedniego Bank Holiday i okresu świąt, stwierdziła, że powinna jednak zadbać o bezpieczeństwo na ulicach i kontrolować wykonywanie zaleceń władz. Komisarz An Garda Siochána Drew Harris powiedział, że większość osób w Irlandii przestrzega zaleceń i ograniczeń, jakie wprowadzone zostały na czas pandemii koronawirusa, ale w ostatnich dniach nastąpił pewien zwrot, i niestety dużo ludzi widywanych jest na drogach i w miejscach publicznych.

Do tej pory Garda rzadko musiała korzystać ze swoich nadzwyczajnych uprawnień, jakie w ramach rozporządzeń nadano jej, by mogła kontrolować wykonywanie ograniczeń, ale komisarz Harris ostrzega, że wciąż mogą nałożyć mandat w wysokości do 2500 € i wnioskować o karę pozbawienia wolności do 6 miesięcy, głównie w przypadkach wyjątkowego łamania zaleceń.

W związku z tym już dzisiaj na drogach zauważyć będzie można dużą ilość policjantów, a ci ustawią punkty kontrolne w miastach i na trasach wylotowych, a lotne patrole, sprawdzać będą samochody na autostradach. Nowością trwającej akcji będą patrole na drogach lokalnych, bo i tam dochodzi do łamania zakazu oddalania się od domu na odległość większą niż 2 kilometry, a po miastach i miasteczkach krążyć będą funkcjonariusze w grupach pieszych.

Dla niektórych niestety – punktów kontrolnych będzie znacznie więcej, niż było to przed świątecznym weekendem, a i większa liczba funkcjonariuszy weźmie udział w akcji Fanacht.

Oprócz kontroli na drogach doczekamy się także kontroli parków, skwerów, plaż i innych miejsc wypoczynku, zarówno w miastach, jak i poza nimi. Policjanci, co było już zapowiadane, patrolować będą niektóre rejony z powietrza, a wykorzystają do tego technologię, czyli obserwować będą wyznaczone rejony za pośrednictwem kamer zainstalowanych na dronach.

An Garda Siochána zwróciła się z apelem do mieszkańców Irlandii, aby przestrzegali wszystkich nałożonych w okresie pandemii koronawirusa ograniczeń, bo będzie stosować wobec łamiących zakazy środki dyscyplinujące.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Garda

Polska-IE: Udostępnij...
Lina: Written By Ste
W piątek oficjalne
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish