Oni już nie mają problemów z połączeniami

Do niedawna mieszkańcy małej wyspy na południu kraju mieli ogromne problemy, żeby korzystać z telefonów komórkowych oraz z połączeń internetowych.

Wiele razy, aby odebrać rozmowę telefoniczną lub sprawdzić coś w globalnej sieci, musieli udać się w jedną z części wyspy, gdzie uzyskiwali zasięg. Tak samo musieli zachowywać się turyści, którzy odwiedzali to miejsce, bo na znacznym orzasze tego skrawka lądu telefony nie miały po prostu zasięgu. Mieszkańcy stwierdzili jednak, że nie chcą już biernie czekać, aż któraś z firm telekomunikacyjnych wysłucha ich próśb i zainstaluje maszt nadawczo-odbiorczy, czyli wzięli sprawy w swoje ręce.

Sprawdzili za pomocą amatorskiej anteny radiowej, gdzie jest najlepszy zasięg z główną irlandzką wyspą, ale też, w którym miejscu na Cape Clear położonej w pobliżu hrabstwa Cork należy ustawić antenę nadawczo-odbiorczą, by pokryć zasięgiem całą wyspę.

Kiedy dokonano amatorskich pomiarów, stworzono też prosty projekt, a z tym delegacja wyspiarzy udała się do jednego ze sklepów Vodafone w Skibbereen, informując o projekcie i zaoferowali daleko idącą pomoc przy realizacji przedsięwzięcia. Vodafone przystał na takie rozwiązanie, a mieszkańcy ostro wzięli się do pracy, własnymi rękoma przygotowując całą bazę pod infrastrukturę telekomunikacyjną, w tym przygotowując miejsce pod maszt.

Z lądu na wyspę przewieziono pięć ciężarówek z betonem, który był niezbędny do zamocowania masztu i stał się podstawą dla niektórych urządzeń, jakie potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania przekaźnika, a projekt został zrealizowany przez Vantage Towers w ramach programu łączącego i promującego łączność w niewielkich społecznościach Towers For Good.

Przewodniczący Comarchumann Chléire Teoranta Cape Clear Mairtín Ó Méalóid powiedział:

– Naprawdę cierpieliśmy z powodu braku sygnału komórkowego – dla niektórych osób jazda do innej części wyspy w celu wykonania telefonu była sposobem na życie. Mogę teraz dzwonić z domu, czego nigdy wcześniej nie mogłem zrobić. Istnieje pewna odporność, która pochodzi z życia na wyspie, ale coś takiego zmniejsza nasze poczucie izolacji. Umożliwia również firmom takim jak glamping oferowanie łączności turystom, a także świadczenie usług w częściach kontynentu i wyspy Sherkin, które wcześniej były odizolowane.

Dyrektor zarządzający Vantage Towers Ireland Brian McHugh uważa, że ta nowa instalacja jest ważnym impulsem dla społeczności, a dodał:

– Znacznie poprawia się zasięg sieci komórkowej i transmisji danych nie tylko na samej wyspie Cape Clear, ale także na sąsiednich wyspach Sherkin Island, Hare Island i Long Island. Będzie to miało również pozytywny wpływ na rezydencje położone w trudnych do obsługi obszarach rozsianych wzdłuż wybrzeża między Baltimore a Crookhaven.

Jak mówili mieszkańcy wyspy Cape Clear, są obecnie bardzo zadowoleni z ustawienia nadajnika komórkowego, bo nie dosyć, że mogą dzwonić z własnych domów, to pierwszy raz od 25 lat, pojawił się na tej wysepce internet 5G.  

Ważne jest też, że maszt nadawczy Vodafone, udostępniony zostanie wszystkim firmom telekomunikacyjnym w kraju, natomiast dyrektor ds. sieci Vodafone Ireland Sheila Kavanagh podkreśliła zaangażowanie firmy w ulepszanie infrastruktury sieciowej na najbardziej wiejskich obszarach Irlandii, tak aby wszystkie społeczności mogły czerpać korzyści w społeczeństwie cyfrowym.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Na zdjęciu Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 CáitChrainn – port w Cape Clear

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Lawmakers submit bil
Dzisiaj pogrzeb szer