Omicron zdominuje zakażenia na wyspie

Profesor z zakresu zdrowia publicznego na Uniwersytecie w Bristolu Gabriel Scally powiedział, że w Irlandii, wariant Omicron, dominować będzie w zakażeniach.

Ten wariant rozprzestrzeniać się ma znacznie szybciej od jego poprzedników, więc i szybciej pojawi się w wielu krajach, gdzie zastępować będzie odmianę Delta. W związku z tą opinią Omicron zjawić się ma w Irlandii, jako szczep dominujący i to już w okolicach świąt Bożego Narodzenia, co sugerować mają analizy przeprowadzone w Wielkiej Brytanii.

Ekspert ds. zdrowia publicznego jest przekonany, że nowa odmiana, ma zdolność sparaliżowania służby zdrowia, zarówno w Albionie, jak i w Irlandii. Jak dodał profesor Scally, można jednak tego uniknąć, a trzeba wprowadzić ścisłe środki nadzoru i kontroli.

Prof. Gabriel Scally:

– W zeszłym roku powiedziałem, że jeśli przytulasz swoich przyjaciół, możesz ich pochować. Te święta są oczywiście inne. Mamy ochronę w postaci szczepionki, która uratuje tak wiele istnień ludzkich. Ale szpitale nadal mogą być przytłoczone, a ludzie nadal będą umierać.

Naukowiec dodał, iż niektóre z wczesnych badań wskazały, że ten wariant, jest bardziej zakaźny i groźniejszy w formie od poprzednich.

Opinia profesora Scally zderza się czołowo ze zdaniem głównego amerykańskiego epidemiologa dr. Anthony’ego Fauci, który stwierdził, że Omicron, jest raczej łagodniejszą odmianą, więc nie sprawdzą się wcześniejsze alarmistyczne wiadomości.

Anthony Fauci:

– Prawie na pewno (Omikron) nie jest bardziej dotkliwy niż Delta. Istnieje sugestia, że może być nawet mniej dotkliwy.

Dokładne określenie mocy tej odmiany potrwa jeszcze kilka tygodni, więc nie można teraz mówić, że Omicron, jest wariantem, który wpłynie znacząco na ilość zakażeń na świecie, a i przyczyni się do wzrostu przypadków śmiertelnych, bo szczepionki na koronawirusa, na tę odmianę nie działają, lub działają w niewielkim stopniu. Potrzebne są dalsze badania i analizy, dodał Fauci.

Bogdan Feręc

Źr: AFP

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polska Muzyczna Tygo
Rośnie aktywność
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська