Okres spokoju w parlamencie dobiegł końca. Batalia o utrzymanie zasiłków rozpoczęta

Dane o zakażeniach i zgonach powodowanych wirusem z Wuhan wcale nie są aż takie dobre, jak przedstawiają to niektórzy politycy i wystarczy spojrzeć na najnowsze, by okazało się, że wirus wciąż jest groźny.

Przyznać trzeba, iż ilość zakażeń nieco się zmniejszyła, ale wczoraj wieczorem poinformowano o 265 nowych przypadkach, co daje łączną liczbę 22 248 zarażonych. Tak samo źle wygląda sprawa w zakresie zgonów powodowanych koronawirusem i we środę zmarło 37 osób, a ogólna ilość zgonów podniosła się do 1375 osób.

To właśnie podnosi opozycja parlamentarna, która zaczęła potyczki słowne z rządem i ugrupowaniami, które mają stworzyć przyszłą koalicję rządową, a jest zdania, iż zapowiedzi o zakończeniu pomocy socjalnej na obecnym poziomie, nie powinny mieć miejsca.

Wg posłów People Before Profit i Sinn Féin, aktualny rząd zapowiadając zakończenie wypłat zasiłków pandemicznych w zaproponowanej wcześniej wysokości, postępuje źle i do takich zapowiedzi nigdy nie powinno dojść. Oba ugrupowania opozycyjne są zdania, iż minister finansów „strasząc” społeczeństwo zakończeniem wypłat zasiłków w wysokości 350 €, chce za wszelką cenę pozbyć się „problemu” i zmusić osoby bezrobotne do szybkiego powrotu do pracy, niezależnie jaką by ona była. Zakończenie systemu zasiłków pandemicznych w czerwcu, nie będzie dobrym posunięciem, mówią posłowie PBP i Sinn Féin, a jednocześnie zapowiadają, iż będą walczyć, aby tak się nie stało, więc zasiłki pandemiczne pozostały na okres, kiedy będą potrzebne.

Wg przedstawicieli tych dwóch ugrupowań, nie można pozostawiać osób, które utraciły pracę z powodu działalności koronawirusa, bez pomocy i wsparcia. Mary Lou McDonald powiedziała w tej kwestii, że nie można „odciąć ludzi od pomocy” i jej ugrupowanie sprzeciwia się zakończeniu wypłat zasiłków pandemicznych w obecnej wysokości.

Sinn Féin zapowiedziało, że użyje wszelkich możliwych środków, aby zablokować możliwość zakończenia wypłat zasiłków pandemicznych, a i postara się zebrać największe z możliwych poparcie parlamentarne, by rząd nie mógł wprowadzić tych planów w życie.

Co ciekawe, z tą opinią zgadza się część parlamentarzystów Fianna Fáil i Fine Gael, a ta grupa jest przekonana, iż zasiłki pandemiczne powinny pozostać, ale rozważają jeszcze, czy powinny być w dotychczasowej wysokości, czy może lekko obniżone. Ważny jest w tym przypadku przekaz, który wysłany został na szczyty władzy, więc możliwość sprzeciwu własnego środowiska, a to chce utrzymania wyższych zasiłków pandemicznych, nie zaś obniżenia ich do standardowej kwoty zasiłku dla bezrobotnych.

Oczywiście można w tej sprawie zgodzić się z argumentacją ministrów finansów i ochrony socjalnej, bo oboje twierdzą, że to duże obciążenie dla budżetu, ale dużo racji mają też posłowie, którzy stanęli w obronie pandemicznych bezrobotnych.

Sprawa jest rozwojowa, a i wydaje się obecnie, że to dopiero początek i częściej w najbliższych dniach słyszeć będziemy o próbach wpłynięcia na decyzję rządu. Część parlamentarzystów zaproponowała nawet, by spotkać się z Partią Zielonych, która przystąpić ma do formacji rządowej i wymusić na niej, aby wpłynęła na decyzje zasiłkowe przyszłych koalicjantów.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

Polska-IE: Udostępnij...
Lina: Written By Ste
Dr Holohan ma nadzie
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish