Ojciec i matka tej samej płci

Wczesną wiosną tego roku do Dáil trafi projekt ustawy, która zmieni nazewnictwo i pary tej samej płci, oficjalnie będą mogły używać określeń ojciec i matka.

Obecne prawodawstwo stanowi, że za ojca i matkę mogą być uznani rodzice dziecka, również adopcyjni, jednak przeciwnych płci, co powodowało szereg trudności, podczas rejestracji noworodka w przypadku par i małżeństw jednopłciowych. Zmiany, jakie zaszły w Irlandii i pozwalają na zawieranie małżeństw jednopłciowych, okazują się niedoskonałe, bo zapomniano w przepisach o zmianie nazw osób, które będą miały dzieci.

Tak dzieje się np. w przypadku matek, które zapłodnione zostały poprzez zabieg In vitro lub naturalnie, jednak są w związku z drugą kobietą. Dotychczas w akcie urodzenia dziecka wpisywano słowo „rodzic” i taka nazwa dotyczyła zarówno matki biologicznej, jak i jej partnerki.

Do rządu i posłów zaczęły jednak wpływać wnioski o zmianę tej nomenklatury, czego wynikiem jest zapowiedź minister ochrony socjalnej Reginy Doherty, iż wkrótce nowelizacja trafi pod obrady obu izb parlamentu.

W związku z ewentualną zmianą przepisów nie jest wykluczone, że po jakimś czasie pojawi się wniosek o nadanie małżeństwom jednopłciowym prawa do adopcji, bo przecież w takim przypadku panowie w związkach z drugim mężczyzną, mogą czuć się pokrzywdzeni i żądać prawa do bycia ojcami w pełnym tego słowa znaczeniu.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Social Protection

Znajdź nas:

Dobrowolny plan wył
POLICJANCI W CAŁYM
Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn