Ogromny koszt wdrożenia protokołu brexitowego

Dużo słów pada w ostatnim czasie o rozmowach brexitowych, które toczą się w Londynie i Brukseli, ale zapomina się w tym wszystkim o samych zainteresowanych, czyli m.in. Irlandii Północnej.

Na to właśnie zwrócił uwagę poseł z South Down, który reprezentuje Sinn Féin, a podkreśla, że to Londyn powinien zapłacić za wdrożenie protokołu brexitowego w Irlandii Północnej. Koszt i to tylko pełnego wprowadzenia w życie brexitowych zasad, będzie ogromy i budżet Północny, z całą pewnością będzie miał problemy, aby pokryć go w całości lub części.

Poseł Chris Hazzard z Sinn Féin, wezwał tym samym brytyjski rząd do pokrycia pełnego kosztu wdrożenia protokołu brexitowego na Północy, co ma wesprzeć ten kraj po 1 stycznia 2021 roku. 

Poseł z South Down powiedział: 

– Minister finansów Irlandii Północnej potwierdził mi, że Stormont, aby dostosować prawo, wymagać będzie 318 mln funtów i 51 mln funtów kapitału dodatkowego, aby zapewnić przystosowanie departamentów rządowych do zasad prawnych i do wprowadzenia protokołu brexitowego. Większość ludzi na Północy nie chciała Brexitu i nie powinna być zmuszana do płacenia tej ceny. Koszt wprowadzenia Brexitu powinni ponieść ci, którzy tego chcieli, czyli rząd brytyjski. Minister finansów poinformował mnie, że zwrócił się o te pieniądze do brytyjskiego Skarbu Państwa, a ja, napisałem do sekretarza gabinetu Michaela Gove, prosząc go o zobowiązanie się do zapewnienia niezbędnych środków na ten cel. Jeśli rząd brytyjski chce narzucić Brexit na Północy, będzie musiał za to zapłacić.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Irlandzka firma opra
Strajk płacowy jesz
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian