Ogromny koszt koronawirusa – będzie jeszcze większy

Oireachtas przeprowadził badanie wydatków państwa, a to wskazuje, że na walkę ze skutkami koronawirusa, rząd wydał już grube miliardy euro.

Większość z kwoty, jaka wydatkowana była przez gabinet Leo Varadkara, przeznaczona została na służbę zdrowia i świadczenia socjalne, więc części tej kwoty, nie uda się nigdy odzyskać. Z najnowszego raportu Biura Budżetowego Oireachtas wynika, iż Skarb Państwa zasilił koronawirusowy fundusz kwotą 5,4 mld €. W dokumencie znalazł się też zapis, iż w ostatnich tygodniach tempo wydatkowania na ten cel spada, jednak przeznaczane na walkę z koronawirusem i jego skutkami kwoty, nadal rosną. Spadek tempa wydatkowania ma związek z odmrażaniem gospodarki, jednak same kwoty nadal są dosyć wysokie, bo powroty do pracy, nie są takie, jakich się wcześniej spodziewano.

Najwięcej pandemicznych pieniędzy otrzymały z budżetu kraju Departament ds. Zatrudnienia i Ochrony Socjalnej oraz Departament Zdrowia, które zasilone zostały 98-procentami całości nadwyżki wydatkowej w okresie od połowy marca do końca czerwca. Kolejne 222 miliony euro otrzymał Departament Biznesu, Przedsiębiorczości i Innowacji, z czego 200 mln €, trafiło do Enterprise Ireland, na sfinansowanie dotacji dla przedsiębiorstw.

W tych dniach rząd zastanawiać się będzie nad planem pomocy dla małych i średnich przedsiębiorstw, a także skupi się nad zintensyfikowaniem działań umożliwiających powrót pandemicznych bezrobotnych do zatrudnienia.

Bogdan Feręc

Źr: Oireachtas

Polska-IE: Udostępnij...
Kontrowersyjny proje
Irlandzki system wod
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish