Ogromne straty lotniska w Dublinie

Największy port lotniczy w kraju liczy straty spowodowane pandemią, a tylko jeden przewoźnik, przyczynił się do poważnego spadku ilości operacji lotniczych.

Od marca ubiegłego roku dublińskie lotnisko straciło 252 000 lotów, co wynika z danych EuroControl, a agencja szacuje, że codziennie, średnio, tracono 228 lotów, co oznacza, iż jest ich o 69% mniej, niż było to w analogicznym okresie 2019 roku.

Jeden z największych operatorów na stołecznym lotnisku, wciąż nie może odzyskać dawnej świetności, więc Ryanair, obsługuje obecnie o 61% tras mniej, niż było to przed pandemią. Kolejną linią, która nadal uważana jest za istotnego operatora na lotnisku w Dublinie, jest Aer Lingus, a i ten przewoźnik, znacznie zmniejszył ilość operacji, więc i z tego powodu cierpi stołeczny aeroport.

Obecnie najczęściej wybieranymi trasami z Dublina są te do Wielkiej Brytanii, gdzie odbywa się 26 lotów dziennie, a kolejnymi są Hiszpania 13 lotów, Niemcy, Stany Zjednoczone Ameryki oraz Francja. Aktualnie najpopularniejszymi portami docelowymi z Dublina są Londyn Heathrow, Amsterdam, Londyn Stansted, Frankfurt i Chicago.

EuroControl zauważa w swoim raporcie, że Irlandia, jest jednym z nielicznych już krajów europejskich, które mają bardzo mocno ograniczoną siatkę połączeń lotniczych, a ta zmniejszyła się w porównaniu do roku 2019 o 70%.

Specjaliści ds. rynku lotniczego spodziewają się, że poprzez wprowadzenie Cyfrowego Certyfikatu EU, ilość przewozów pasażerskich z Irlandii zacznie się stopniowo zwiększać, jak i rozbudowywana będzie siatka połączeń.

Większość linii lotniczych operujących z Irlandii zapowiada, że po 19 lipca tego roku, zacznie proponować swoim klientom coraz więcej połączeń, zarówno do Europy, jak i na inne kontynenty.

Bogdan Feręc

Źr: EuroControl

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Prawie 1500 € na p
Błąd w mieszance s