Ogromna szansa dla polskich fachowców

Pandemia i „lockdowny” odciskają swoje piętno na wszystkich krajach i sektorach, więc tak samo dzieje się w Irlandii, ale to poniekąd szansa, z której Polska mogłaby skorzystać. Jeżeli nie zostanie zaprzepaszczona, dodam, że kolejny raz.

W Irlandii i Wielkiej Brytanii mamy obecnie do czynienia z ogromnym niedoborem fachowców z dziedziny budownictwa i chociaż skupię się na Zielonej Wyspie, bo znacznie łatwej będzie tu znaleźć pracę, to i Brytyjczycy mają wiele do zaoferowania. Blokada kraju, a ta trwa z niewielkimi przerwami od roku, dała się we znaki sektorowi budowlanemu i to na wielu płaszczyznach, bo i w zakresie dostaw materiałów, jak i siły roboczej.

Kiedy irlandzki gabinet wprowadził zakaz prowadzenia prac budowlanych, w pierwszym jego okresie budowlańcy czekali, izolowali się, jak zostało nakazane. Później przyszło odmrożenie, więc wrócili do swoich obowiązków, ale nie spodziewali się, że kolejny raz przyjdzie im przesiadywać kilka miesięcy w domach. Jesienno-zimowy irlandzki „lockdown” to było zbyt wiele, więc liczna grupa fachowców budowlanych, opuściła wyspę, szukając zatrudnienia na kontynencie lub w krajach pochodzenia.

Tym samym powstała luka w ilości pracowników budowlanych, a tę należy w jakiś sposób wypełnić, żeby rząd mógł wykonać bodaj część planu, jaki założył w zakresie powstawania nowych domów i obiektów związanych z infrastrukturą przemysłową. Na domiar złego, zamknięcia doczekały się również szkoły kształcące specjalistów budowlanych, a to prowadzi do wniosku, że nie będzie miał kto w Irlandii budować, przeprowadzać poważniejszych remontów, nie mówiąc już o szybkim tempie powstawania nowych nieruchomości mieszkalnych lub przemysłowych.

Sytuację z niepokojem obserwują obecnie firmy budowlane, a te z jeszcze większą obawą spoglądają w kierunku Wielkiej Brytanii, bo nasz wschodni sąsiad, uruchomił sześć dużych firm rekruterskich, które również w Irlandii, szukają budowlańców. Kuszą zarobkami, proponują miejsce do spokojnego zamieszkania, a i rozbudowany pakiet socjalny, aby tylko znaleźć ręce do pracy. Podobne działania, ale nie ta taką skalę, prowadzone są na Zielonej Wyspie, jednak tu proponuje się obecnie wyłącznie miejsce pracy, a ofert, nie ma specjalnie dużo. Faktem jest jednak, iż firmy budowlane, czekają teraz na decyzje rządu, bo ten, obiecał otwarcie sektora budowlanego, ale zaznaczył, że nie jest tego jeszcze pewien, a i nie mówi, że tak pozostanie na dłużej.

Branża budowlana w Irlandii to też swoisty ewenement, bo jest doskonałym miejscem do robienia interesów, a wiele razy w „Studiu Dublin” Radia Wnet rozmawialiśmy właśnie o tym sektorze. O ile zaczynają pojawiać się problemy z pracownikami, to są też inne, więc brakuje wielu materiałów budowlanych, nie wyłączając z tego zwykłych cegieł i drewna.

Z takiej szansy skorzystać mogą firmy z Polski, a stanie się tak za sprawą wielu czynników, które będą decydujące, podczas nawiązywania współpracy z Irlandią. Głównym będzie znajomość zagadnienia budownictwa, bo fachowców mamy wysokiej klasy, a na dodatek, dali się tutaj poznać, więc są chętnie zatrudniani przez firmy, jak i w zakresie prac remontowych, przez osoby prywatne. Kolejną kwestią, co zawsze będę podkreślał, a w tym momencie idzie o materiały budowlane, to Polska również ma się czym chwalić, bo wybór duży, a może też powalczyć o rynek zbytu pod względem cenowym.

Gdyby to wszystko zebrać razem, wynik będzie taki, że Polska, o ile tylko zechce, może zacząć budować Irlandię.

Bogdan Feręc

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
To oni decydują
Cejrowski: Joe Biden
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian