Ogrody zoologiczne na świecie zgłaszają wysoką falę miłości

Koronawirus ma lub będzie miał też dobry wpływ na życie na planecie, przynajmniej w zakresie płodności.

Większość ogrodów zoologicznych na całym świecie zamkniętych zostało za sprawą koronawirusowej blokady, ale ma to też dobry wpływ na zwierzęta, bo wzrosła wśród nich chęć zabicia nudy, co doprowadziło do równoczesnego wzrostu rozwiązłości. Otóż opiekunowie zwierząt mówią, iż zwierzęta, które pozbawione zostały jednej z rozrywek, a może przeszkadzających im zwiedzających, zaczęły bardziej interesować się sobą. Widać było wyraźny wzrost postaw prowadzących do zbliżenia pomiędzy pojedynczymi osobnikami, a i tworzyły się nowe związki, które prowadziły często do obcowania płciowego.

Jak podkreślili specjaliści z zakresu zoologii, zwierzęta i właściwie wszystkie gatunki żyjące w zamknięciu, także się nudzą, więc wytrącenie ich z rutyny, może prowadzić do różnych zachowań. Zwierzaki w ZOO mogą popadać w depresję, ale mogą też przejawiać stany otępienia, chociaż o ile żyją w stadach złożonych z kilku przedstawicieli ich gatunku, łączą się w pary i dochodzi wtedy do zbliżeń. Jest jeszcze jeden aspekt zoologicznej nudy, bo obserwowano też przyjaźnie międzygatunkowe. Tak dzieje się zazwyczaj w przypadku wybiegów łączonych, więc z kilkoma gatunkami zwierząt, co z całą pewnością spowodowane jest brakiem gości ZOO i nudą.

Wracając jednak do wzrostu zachowań seksualnych, to opiekunowie zwierząt mówią, że ich podopieczni postawili na rozwój, czyli ogrody zoologiczne, zarówno te w USA, Rosji, jak i na kontynencie europejskim, spodziewają się niebawem nowych mieszkańców. Wszystko zależy jednak od okresu, w jakim poprzez wyciszenie w ZOO, samice znalazły nowych adoratorów, wprowadziły się w stan rui, co doprowadziło do obcowania płciowego, a następnie do zapłodnienia. Teraz potwierdza się już ciąże, czyli opiekunowie czekają na narodziny, a pierwszych należy spodziewać się już za około 30 dni. W niektórych przypadkach ciąże są nieco dłuższe, więc przychówek pojawi się w listopadzie i grudniu, a nawet w styczniu lub lutym przyszłego roku.

Opiekunowie ssaków naczelnych informują, że bardzo mocno brak gości odczuły właśnie małpy i w ich przypadku najczęściej dochodziło zachowań seksualnych, które w tej grupie, traktowane są, jak sposób na rozładownie emocji i rozrywka. Prym w tym zakresie wiodą szympansy.

Bogdan Feręc

Źr: AFP

Polska-IE: Udostępnij...
Czy Irlandia zdobęd
ZAUROCZONE KOBIETY P
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish