Ograniczenie wizyt domowych i rezerwacje w restauracjach

Oczekuje się wydania przez NPHET nowych zaleceń w związku z Covid-19, a te mają iść w kierunku ograniczenia wizyt domowych oraz zmian w sektorze hotelarskim, a nie jest wykluczone, że również w pubach i restauracjach.

Po posiedzeniu Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego wypowiedział się naczelny lekarz kraju dr Tony Holohan, a sugerował, że prawdopodobnie potrzebne będą dodatkowe środki bezpieczeństwa zdrowotnego, w tym ponowne rezerwacje miejsc w hotelowych restauracjach, ale możliwe, że również w całej irlandzkiej gastronomi i pubach. Jest też prawdopodobne, bo padła też taka sugestia, iż należy skrócić godziny otwarcia lokali, co jednocześnie zmniejszy ilość potencjalnych transmisji koronawirusa. Zespół ma również wydać zalecenie, by wzywać społeczeństwo do ograniczenia kontaktów towarzyskich i co ważne, również wizyt świątecznych, bo i te, mogą zwiększyć ilość zakażeń SARS-CoV-2.

Aktualne wskazówki NPHET, nie mówią nic o ograniczeniu kontaktów towarzyskich oraz ograniczeniu wizyt w innych domach, a zaleca się jedynie ostrożność, jednak wkrótce, ta zasada może być zmieniona, więc rząd może iść drogą, jaką wyznaczy Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego. Chodzi tutaj przede wszystkim o ograniczenie wzrostu transmisji koronawirusa w przestrzeni publicznej, a jak od wielu miesięcy utrzymują członkowie NPHET, najlepszą ochroną jest właśnie brak kontaktów.

Wicepremier i minister przedsiębiorczości, który wypowiedział się w Dáil już po konferencji NPHET, stwierdził, iż o ile nowe środki dotyczące firm zostaną wprowadzone, te, nie będą pozbawione pomocy państwa i wspierać się będzie utratę ich dochodów. Leo Varadkar odpowiedział w ten sposób na wnioski grup branżowych, a żądają one, aby program EWSS został utrzymany, a na dodatek, poziom wsparcia wynagrodzeń, powrócił do pierwotnej wysokości, gdyż tylko to pomoże w utrzymaniu miejsc pracy i utrzymania działalności. Wicepremier dodał, iż nie można obecnie mówić, jak postąpi gabinet, ponieważ NPHET, nie wydał jeszcze oficjalnej porady dla rządu, więc „nie ma sensu”, aby ogłaszać, jakie ograniczenia mogą wejść w życie. Rząd jednak przygotować ma pakiet rozwiązań skierowanych do firm gastronomicznych i dla sektora hotelarskiego, co jest wyraźną wskazówką, że zalecenia NPHET, mogą być wprowadzone, kiedy się pojawią.

Po zakończeniu wystąpienia przez Leo Varadkara odezwała się opozycja parlamentarna, a ta zwróciła uwagę gabinetu, że sektor rozrywki nocnej, już jest zamknięty, chociaż może działać do godziny 24:00, ale większość pubów, restauracji i klubów nocnych, utraciła dużą część dochodów, więc program EWSS, powinien powrócić do swojej pierwotnej formy natychmiast.

W innym kierunku poszedł premier Micheál Martin i mówił o szkołach, a posłów oraz rodziców zapewniał, że po świątecznej przerwie, szkoły będą ponownie otwarte i to zgodnie z harmonogramem. Szef rządu dodał, iż społeczeństwo powinno się chronić przed zakażeniem, czyli ograniczać kontakty i używać masek wszędzie tam, gdzie wymagają tego przepisy.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Narodziny polskiej g
W Dublinie powstanie
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська