Ograniczenie ilości osób w knajpach i podczas wizyt domowych

Dzisiaj na posiedzeniu w sprawie rozwoju czwartej fali zakażeń koronawirusem spotka się Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego, który podejmie decyzje, jakie dodatkowe środki bezpieczeństwa zdrowotnego są potrzebne, aby ograniczyć ilość zakażeń w Irlandii.

Wydaje się jednak, że o ile sprawa będzie głęboko omawiana, to nie powinno jeszcze dojść do drastycznego zwiększenia poziomu ograniczeń, chociaż możliwe jest zmniejszenie pojemności lokali gastronomicznych, więc ograniczenie ilości osób przebywających jednocześnie wewnątrz, zmniejszenie pojemności sal koncertowych oraz wprowadzenie ograniczeń odwiedzin w domach prywatnych. Mówi się również, że potencjalnie zwiększy się nacisk na noszenie masek w miejscach publicznych, więc może pojawić się nakaz noszenia ich przez większą ilość osób i w miejscach, gdzie do tej pory nie były wymagane, a chodzi o większe skupiska osób, w tym na wolnym powietrzu.

NPHET zastanowi się też, czy dzieci, nie powinny otrzymać obowiązku noszenia masek podczas zajęć lekcyjnych oraz w przestrzeni publicznej, ale to wydaje się problemem spornym, który podzieli Zespół. Z zapowiedzi wiemy, że o ile podjęte zostaną jakieś wstępne decyzje, to wydane zostaną oficjalnie dopiero w przyszły czwartek, czyli 2 grudnia, a ma to przygotować społeczeństwo do nowych zasad i dać czas na dokładne przeanalizowanie środków, jakie może wprowadzić gabinet. Wiadomo również, że w okresie przedświątecznym, rząd, nie chce zwiększać istotnie poziomu ograniczeń, ale zapowiedział, że jest „otwarty na propozycje”, jakie otrzyma od ciał doradczych i drobne nowelizacje, może wprowadzać w każdej chwili. Chodzi w tym przypadku o ograniczenie ilości osób podczas spotkań towarzyskich, by przed świętami, wyrównać trajektorię dziennych zakażeń krajowych. Mówi się również, że możliwe są zmiany w zasadach przyjmowania gości w hotelach i pensjonatach, a jednocześnie zachęcać się ma mieszkańców kraju, żeby zmniejszyli do minimum spotkania rodzinne i towarzyskie, bo to może ograniczyć tempo rozprzestrzeniania się wirusa, a jednocześnie pomoże odciążyć system opieki zdrowotnej.

Co ciekawe, nie będą to do końca decyzje NPHET, Komitetu Gabinetowego ds. Covid-19 i rządu, bo to Europejskie Centrum Kontroli Chorób (ECDC) sugeruje krajom członkowskim, ustalenie limitów liczby uczestników wydarzeń społecznych i publicznych, które będą wspierać wysiłki na rzecz ograniczenia zakażeń. ECDC mówi również, iż nawet w krajach, gdzie wszczepialność jest na wysokim poziomie, powinno zwiększyć się nacisk na noszenie osłon twarzy w miejscach publicznych, zalecać dystans społeczny, pracę w domu, o ile jest to możliwe, a jednocześnie wprowadzić ograniczenia dotyczące spotkań społecznych. Środki te, w połączeniu ze zwiększonym poziomem higieny stosowanej podczas wizyt w sklepach, restauracjach i lokalach rozrywkowych, zaleca się wprowadzić natychmiast. Europejskie Centrum Kontroli Chorób jest również zdania, że niektóre wyższe poziomy ograniczeń, należałoby wprowadzić z początkiem grudnia, a najdalej wraz z nadejściem Nowego Roku, gdyż to okres, w którym ilość zakażeń jest na poziomie wysokim.

Co zastanawiające, również w Irlandii znajdziemy zwolenników wprowadzenia wyższych poziomów kontroli i ograniczeń, bo związek zawodowy SIPTU zwrócił się właśnie do ministra transportu Eamona Ryana, aby ograniczył liczbę pasażerów w środkach transportu publicznego.

John Murphy SIPTU:

– Przedstawiciele Siptu w pełni akceptują, że transport publiczny musi być kontynuowany – ale pojemność pasażerska musi zostać zmniejszona, aby nasi członkowie mogli pracować, a pasażerowie mogli podróżować w możliwie najbezpieczniejszy sposób.

Zdanie, które powinno cieszyć sektor rozrywki, prezentuje minister kultury Catherine Martin, która stwierdziła, że nie ma w niej woli, aby wprowadzać jakieś dodatkowe ograniczenia do kin, teatrów, obiektów kultury, sztuki, galerii itp., więc raczej nie będą one zamykane.

Parlamentarzyści Fianna Fáil przyjęli natomiast rezolucję, w której zobowiązują rząd, aby ten, zwiększył poziom wsparcia finansowego dla osób tracących z powodu Covid-19 zatrudnienie, jak i zwiększyła się pomoc kraju dla firm cierpiących z tego samego powodu. Zalecono, żeby utrzymać w mocy system obniżający system opłat komercyjnych od przedsiębiorstw, w tym subsydiować na niezbędny okres wsparcie firm w zakresie wynagrodzeń pracowniczych. Członkowie Fianna Fáil poparli ten wniosek jednogłośnie.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
COPE Galway Marks 16
Nie tylko podniesien
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська