Ograniczenia wrócą wcześniej, niż zapowiadał rząd?

Namiastką pełnej swobody mieliśmy cieszyć się przez okres świąt i kilka dni po Nowym Roku, ale NPHET wezwał rząd, aby skrócił ten okres i ponowne ograniczenia powróciły zaraz po świętach Bożego Narodzenia.

Wg Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, ostatni wzrost ilości zakażeń sugeruje, że zniesie części zakazów i ograniczeń, dało efekt, więc wzrost ilości osób, które zaraziły się wirusem SARS-CoV-2. Z tego powodu zaleca się rządowi, aby już 28 grudnia, wprowadził kilka dodatkowych obostrzeń, w tym zmienił decyzję o możliwości odwiedzin w domach, osób z trzech gospodarstw domowych. Tę ilość proponuje się zmniejszyć do jednego gospodarstwa domowego.

National Public Health Emergency Team chce również, aby od 28 grudnia ograniczyć możliwość funkcjonowania restauracji, pubów i hoteli, co wyraził w informacji skierowanej do rządu dr Tony Holohan, a także ponownie zakazać opuszczania granic hrabstwa.

W sprawie wypowiedział się wicepremier Leo Varadkar, który stwierdził, że byłby to duży cios dla mieszkańców Irlandii, ale i sektora hotelarsko-gastronomicznego, jeżeli przed końcem roku, powrócą ograniczenia.

Leo Varadkar:

–  Wiem, że naprawdę ciężko jest to usłyszeć i podjąć tak trudną decyzję, ale gdybyśmy mieli czekać do 3 lub 6 stycznia, wtedy nałożone przez nas ograniczenia mogą być ostrzejsze lub będą musiały trwać dłużej, a my tego nie chcemy.

Premier Micheál Martin zapowiedział natomiast, że rząd, spotka się w tej sprawie we wtorek i omówione zostaną nowe środki, jakie konieczne są, aby ograniczyć ilość zakażeń. Premier dodał, iż jego gabinet, na bieżąco śledzi sytuację w kraju, a i podejmie decyzję o wprowadzeniu dodatkowych ograniczeń, wyłącznie ze względu na dobro społeczne.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/Independent

Polska-IE: Udostępnij
Rząd zajmie się ta
Rozluźnienie zasad
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian