Ograniczenia w użytkowaniu wody

Ze względu na bardzo niską ilość opadów deszczu, w Irlandii ponownie mamy do czynienia z warunkami suszy, a to oznacza, że konieczne stało się wprowadzenie kilku ograniczeń.

Met Éireann informuje, że maj 2020 roku, był najsuchszym od 1850 roku, więc problem ujawnił się ponownie, bo z takimi warunkami mieliśmy już styczność dwa lata temu. Podobnego zdania jest Irish Water, które od jakiegoś czasu informowało, że występuje zagrożenie suszą, ale i malejącymi zasobami wody pitnej, a to doprowadziło do podjęcia wstępnej decyzji o wprowadzeniu ograniczeń.

Największe zużycie wody notowane jest obecnie w dużych aglomeracjach miejskich, a Irish Water spodziewa się, iż zapotrzebowanie na wodę wznosie w tym tygodniu, co spowodowane będzie powrotem mieszkańców Irlandii do pracy, więc także pracami porządkowymi.

Na tej podstawie i w oparciu o analizy stanu wód powierzchniowych, Irish Water podjęło wstępną decyzję o wprowadzeniu zakazu podlewania ogrodów. Zakaz wejdzie w życie prawdopodobnie już jutro, a potrwa przez 6 tygodni do 21 lipca.

Jak dodaje Irish Water, zakaz obejmować będzie obecnie wykorzystywanie wody do celów inne niż spożywcze i higieniczne, jednak dodaje się w komunikacie, że może zostać rozszerzony. Irish Water uznało, iż możliwe są okresowe wyłączenia wody, przede wszystkim na terenach najbardziej zagrożonych suszą i mówi się tutaj głównie o Dublinie.

Obecnie mamy już taką sytuację w kilku regionach kraju, więc woda nie jest dostarczana w godzinach nocnych, m.in. na Wyspy Aran, położone u wejścia do zatoki Galway.

Irish Water zaznacza, że wprowadzenie zakazu używania wody do podlewania ogrodów, jest teraz bardzo prawdopodobne i tej decyzji należy się spodziewać w ciągu najbliższych 24 godzin.

Bogdan Feręc

Źr: Irish Water

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish