Ograniczenia podróży przez kolejny rok?

Wg irlandzkiego rządu, należy się spodziewać, że do końca czerwca, w kraju uda się zaszczepić 82% populacji kraju.

Pomyli się jednak ten, kto pomyśli, że wtedy będzie można mówić o powrocie do normalności, na co wskazuje przykład Izraela. Tam właśnie, udało się w krótkim czasie zaszczepić najwięcej osób, bo już prawie połowę ludności, ale co ważne, nie udało się wyeliminować wirusa, który nadal wykazuje wysoką aktywność zakażeń. Na tej właśnie podstawie eksperci ds. szczepień i zdrowia publicznego oceniają, że o ile znaczna część z obecnie obowiązujących ograniczeń zniknie, to niektóre będą musiały pozostać.

Przede wszystkim nie można określić jeszcze końca pandemii, powiedziała dr Kim Robins, wirusolog z Trinity College w Dublinie. Wg ekspertki, należy zastanowić się teraz, czy możliwe jest wyeliminowanie tego wirusa, a o ile tak, to „wymagać to będzie ogromnego globalnego wysiłku”. Dr Robins stwierdziła również, że nie chodzi tu tylko o ludzi, bo SARS-CoV-2 i jego mutacje, przenoszone są przez zwierzęta, co z kolei czyni walkę z koronawirusem bardzo trudną i właściwie niemożliwą do całkowitego zwycięstwa.

Dr Kim Roberts:

– Szczepionki są potężnym narzędziem, ale aby zmaksymalizować ich skuteczność, należy je stosować wraz ze wszystkimi innymi interwencjami, aby jak najbardziej ograniczyć przenoszenie. Myślę jednak, że w perspektywie krótko- i średnioterminowej, wszystko to interwencje transmisyjne prawdopodobnie będą z nami nadal.

Oznacza to tyle, że wciąż będziemy musieli nosić maseczki, wciąż utrzymywać dystans społeczny, a i nie ma pewności, czy szczepionki, zadziałają na wszystkie osoby, które poddały się szczepieniu, więc to one, mogą być nosicielami rozprzestrzeniającymi zakażenia.

Podobnego zdania jest dr mikrobiolog i ekspert ds. szczepionek z Uniwersytetu w Brighton dr Sarah Pitt, która twierdzi, że ograniczenia, przede wszystkim na poziomie lokalnym, pozostaną z nami, jeszcze przez jakiś czas. W tym zakresie dr Pitt mówiła o maseczkach, dystansowaniu oraz ograniczeniu spotkań do absolutnego minimum.

Epidemiolodzy uważają, gdyż nie tylko obie cytowane przedstawicielki nauki, że największym zagrożeniem pozostaną podróże międzynarodowe, więc w tym zakresie, ograniczenia powinny być stosowane najdłużej, ale i być najostrzejsze. Mówi się już, że zasady podróży międzynarodowych, z jakimi mamy do czynienia obecnie, mogą pozostać z nami, nawet w przyszłym roku. Wszystko zależeć będzie jednak od sytuacji oraz ilości ognisk koronawirusa na świecie. Tym samym wskazano, że do niektórych państw, wciąż mogą obowiązywać zakazy lotów, a i jest całkiem możliwe, że proponowany przez Unię Europejską tzw. paszport szczepień, stanie się dokumentem wymaganym podczas podróży zagranicznej.

Bogdan Feręc

Źr: RTE/Reuters

Polska-IE: Udostępnij
You Can Follow Chang
Leo Varadkar: „…
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian