Ograniczenia na obecnym poziomie powinny być utrzymane

Wg profesor ekologii patogenów stosowanych na University College Cork obostrzenia w obecnej formie, powinny być utrzymane, a niektóre wprowadzone ponownie.

Słowa profesora Gerry’ego Killeena kłócą się więc z opinią rządu, który już 21 września, zezwoli na otwarcie pubów, a te, naukowiec uważa za miejsca powodujące wiele zagrożeń. Dlatego profesor Killeen jest zdania, że puby powinny pozostać zamknięte, a obostrzenia, obowiązywać nadal. W przeciwnym przypadku, jak twierdzi wykładowca, będziemy mieli do czynienia z długim okresem lokalnych blokad, a sytuacja jeszcze przez dłuższy czas, nie wróci do tej sprzed wybuchu pandemii.

Specjalista od chorób zakaźnych powiedział również, że Irlandia, powinna ściśle przestrzegać zasad i wytycznych określanych przez Zespół ds. Zdrowia Publicznego, co z kolei przyczyni się, do spadku zagrożeń epidemiologicznych.

Co istotne w tej sprawie, profesor Killeen nie zgadza się też z zapowiedzią wicepremiera Leo Varadkara, który stwierdził, że kraj przygotowuje się do świąt Bożego Narodzenia i do Nowego Roku, a chce umożliwić mieszkańcom wyspy, by w tym okresie, mogli odwiedzać rodziny, które mieszkają zagranicą.

Takie postawienie sprawy wywołało ostry sprzeciw profesora, co wyraził słowami o swoistej nieodpowiedzialności irlandzkich władz. Gerry Killeen stwierdził też, że to „niewykonalne”, a przyczyni się tylko do jednego, więc zwiększonej ilości zakażeń, jakie wraz z podróżnymi, pojawią się na wyspie. Profesor rozumie, jednak zapowiedź władz, a ta podyktowana jest rachunkiem społecznym i ekonomicznym, jednak wciąż stoi na stanowisku, że tak nie powinno się postępować.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Garda jest bezsilna
Zawieszenie testów