Ograniczenia muszą być zdejmowane bardzo ostrożnie

Profesor Philip Nolan z National Public Health Emergency Team uważa, że ograniczeń nie można zdejmować pochopnie, aby nie wywołać wrażenia, że wszystko wróciło w kraju do normy.

Realnym niebezpieczeństwem jest druga fala zakażeń, kiedy rząd zdecyduje o rozluźnieniu środków bezpieczeństwa zdrowotnego, a ta może wtedy być znacznie groźniejsza, bo zakażeniu ulegnie w krótkim okresie duża ilość osób. Wg profesora, przed decyzjami o zdejmowaniu ograniczeń, powinno się dokładnie przeanalizować zarówno aktualny stan zachorowań, jak i potencjalnie niekorzystny wpływ takich decyzji na społeczeństwo.

Profesor Nolan stoi na stanowisku, iż Irlandia znajduje się obecnie w „stabilnej sytuacji”, jeżeli chodzi o ilość zachorowań, a to może sugerować, że przekroczyliśmy już szczyt zapadalności na koronawirusa, chociaż takich dowodów jeszcze nie ma, co podkreślił szef grupy doradczej ds. modelowania epidemiologicznego. Nolan dodaje, że teraz już z całą pewnością można powiedzieć, iż izolacja osób przyniosła pozytywne efekty w Irlandii, bo dystans społeczny uchronił kraj przed prawdziwym zalewem zakażeń.

To jest zdanie jednego ze specjalistów, ale w kwestii zdejmowania ograniczeń i luzowania zasad poruszania się po Irlandii oraz poza jej granicami, wypowiedział się również profesor Sam McConkey, który jest zwolennikiem granicznych kontroli zdrowotnych, a i poddawania obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie wszystkich osób, które powracać będą na wyspę z krajów objętych zachowaniami powodowanymi wirusem Covid-19. Prof. McConkey jest kierownikiem Międzynarodowego Departamentu Zdrowia i Medycyny Tropikalnej w Royal College of Surgeons in Ireland i jest przekonany, że Irlandia powinna kroczyć ścieżką obraną przez Nową Zelandię, a ta wprowadziła już obowiązkową kwarantannę dla osób powracających z krajów, które nie są wolne od wirusa Covid-19.

Tutaj jednak profesor McConkey zaznaczył, że takie same rozwiązania powinna przyjąć również Irlandia Północna, gdyż wielu mieszkańców Republiki, wraca do kraju przez lotnisko w Belfaście, co może zaburzać próbę izolacji wyspy.

Jak będzie, jakie rozwiązania zostaną wprowadzone po zdjęciu ogólnokrajowej blokady, dowiemy się zapewne w najbliższych tygodniach, ale raczej nie należy się spodziewać, aby rząd pozostawił wolną rękę losowi i będzie liczyć, że skoro udało się przetrwać pierwszy rzut choroby, to ta nie wróci.

Bogdan Feręc

Źr: RTE/RTE One

Polska-IE: Udostępnij...
Rocznica powstania z
DZIEWCZYNY W GRANACI
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish