Ograniczenia mogą obowiązywać znacznie dłużej – powiedział wicepremier

W dzisiejszym oświadczeniu dla prasy minister spraw zagranicznych/wicepremier Simon Coveney poinformował, że wprowadzone ograniczenia, mogą potrwać dłużej, niż do 12 kwietnia, przynajmniej te w sferze komunikacji międzyludzkiej.

Takie działania zalecają już teraz eksperci zajmujący się zdrowiem publicznym, ale rząd dopiero zacznie rozważać, czy te środki będą konieczne do zastosowania.

Simon Coveney:

– Myślę, że ludzie muszą zdawać sobie sprawę z tego, że ograniczenia mogą obowiązywać przez jakiś czas, a obecnie ustalanie harmonogramu jest niewłaściwe i trudne do wykonania. Ustaliliśmy początkowy okres, ale myślę, że być może będziemy musieli przekroczyć ten początkowy termin. Jednak znowu będzie to decyzja podjęta z najlepszymi intencjami i w oparciu o porady specjalistów ds. zdrowia publicznego.

Wicepremier powiedział również, że, a było to po spotkaniu rządowej podkomisji ds. walki z koronawirusem, że nawet podwojenie łóżek szpitalnych, może być niewystarczające, jeżeli sprawy potoczą się w złym kierunku. Simon Coveney przyznał, że do tej pory, nie potwierdziły się czarne scenariusze, jakie zakładano na początku irlandzkiej pandemii, ale nie można obecnie jeszcze powiedzieć, że sprawy zaczynają wyglądać dobrze.

Simon Coveney:

– HSE przygotowuje się teraz do podwojenia ilości łóżek i zrobi to w ciągu kilku tygodni, aby dodać, jeśli będziemy tego potrzebować, dodatkowe 10 000 łóżek do systemu ochrony zdrowia. Nie wszystkie są oczywiście odpowiednikami łóżek szpitalnych, ale są to łóżka, które mogą wywrzeć ogromną presję na konwencjonalny system szpitalny, aby faktycznie stworzyć przestrzeń w naszych szpitalach dla pacjentów, jeżeli zauważymy dramatyczny wzrost liczby osób wymagających opieki szpitalnej, jak się spodziewamy. Nie wiemy jeszcze, czy to wystarczy, ale możemy powiedzieć, że im więcej dyscypliny wykazuje społeczeństwo, jeśli chodzi o przestrzeganie ograniczeń i wytycznych, o których przestrzeganie poprosiliśmy, tym większe prawdopodobieństwo, że nasz system opieki zdrowotnej będzie w stanie sobie poradzić ze szczytem tego kryzysu, kiedy taki nastąpi.

Wicepremier dodał, iż rozpoczęto akcję szczegółowego śledzenia kontaktów, więc każda osoba, która miała kontakt z zakażonym wirusem Covid-19, musi spodziewać się wizyty służb medycznych i badania pod kątem zakażenia. Również osoby z koronawirusem, będą teraz szczegółowo wypytywane o swoje wcześniejsze kontakty, aby te odnaleźć i wyeliminować możliwość zakażeń wtórnych. Rząd i HSE skierowali do śledzenia kontaktów dodatkowych urzędników, którzy zajmować się będą wyłącznie odnajdywaniem osób, które miły kontakt z osobą zakażoną.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Message for Local, R
Prof. Mirosław Maty
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish