Ogólnie rzecz ujmując, zarabiamy nieźle

Statystyka to piękna sprawa, bo wszystko tam wygląda na bardzo przyjemne, a nawet gdyby wierzyć bezkrytycznie w dane, to można powiedzieć, że całkiem dobrze zarabiamy wszyscy.

Przypomnę, że jeżeli ktoś z czytelników zje kiszoną kapustę, a inny kiełbasę, to statystycznie zjedli bigos, więc tak samo wygląda to w płacach. Jednak wg CSO, statystyczny irlandzki pracownik zarabia 23 euro na godzinę, co daje roczną pensję w wysokości prawie 39.000 €.

Najmniej zarabiają osoby zatrudnione w szeroko pojętym hotelarstwie oraz gastronomii  i tutaj średnia stawka godzinowa to 12,54 € na godzinę.

Średnia płaca za cały 2018 rok, bo tego dotyczą opublikowane przez Central Statistics Office dane, wyniosła 38.871 €, czyli była wyższa o 3,3% w porównaniu do roku 2017, kiedy statystyczny pracownik zarobił 37.637 €.

W przypadku pracowników zatrudnionych na cały etat, średnie zarobki wynosiły 47.596 €, więc były wyższe od tych z roku 2017 o 2,6%. Średnie zarobki pracowników „part time” kształtowały się na poziomie 17.651 € rocznie, ale były wyższe od tych z 2017 roku o 3,5%.

Zarobki w ubiegłym roku wzrosły we wszystkich sektorach, a to spowodowało efekt podniesienia się kosztów pracy o 7,1%. Rok ubiegły był piątym z kolei, w którym notowano wzrost zarobków, ale i kosztów pracy.

W kraju zatrudnionych jest obecnie 2,19 mln osób, więc i spadło znacznie bezrobocie, które wynosi obecnie 4,4%, więc taką stopę bezrobocia w przypadku Irlandii uważa się za bezrobocie zerowe.

Najniższa stawka godzinowa w Irlandii wynosi aktualnie 9,80 €, natomiast najlepiej opłacanymi pracownikami są zatrudnieni w sektorze edukacji ze średnim wynagrodzeniem godzinowym 35,82 € i sektorze finansowym 32 €.

Najdłużej pracuje się obecnie na pełen etat w sektorze przemysłowym i tam zatrudnieni spędzają 38,4 godziny w tygodniu, a sektor administracji publicznej i obrony, pracuje najkrócej, bo odpowiednio 37,2 i 36,8 godzin w tygodniu.

Bogdan Feręc

Źr: CSO

Podziel się:

Varadkar nie zgodzi
Oszukują/my Revenue
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn