Ofiary przemocy domowej są zawiedzione przez państwo

Rzeczniczka Sinn Féin ds. dzieci Kathleen Funchion wezwała do działania po niepokojących odkryciach zawartych w tegorocznym raporcie rocznym Women’s Aid, który pokazuje 43 proc. wzrost kontaktów z Women’s Aid Services w zeszłym roku.

Reakcja wywołana została po doniesieniach z weekendu dotyczących wewnętrznego śledztwa Gardy w sprawie twierdzeń, że tysiące wezwań na numer 999, dotyczących przemocy domowej od dzieci, migrantów i kobiet z podróżującej społeczności, a pozostały bez odpowiedzi.

Posłanka Funchion powiedziała:

– Wyniki tegorocznego raportu rocznego pokazują, że Covid-19 ma ogromny wpływ na ofiary przemocy domowej. Oprócz tego pojawiły się również niepokojące raporty z wewnętrznej śledztwa Garda w sprawie anulowanych telefonów 999, że dzieci i kobiety były skutecznie ignorowane podczas szukania pomocy. Dane zawarte w tym raporcie pokazują, że problem przemocy domowej nadal jest plagą naszego społeczeństwa. Służby zajmujące się problematyką przemocy domowej ostrzegały, że skala i poziom problemu będzie się nasilał podczas kolejnych blokad i niestety okazało się, że miały rację. Jestem również bardzo zaniepokojona tym, że w ostatnich dniach dowiaduję się, że skala sondowania anulowanych połączeń 999 ujawnia, że ​​​​kobiety i dzieci zagrożone, które podjęły odważną decyzję, aby szukać pomocy i zadzwonić pod 999, zostały następnie anulowane i, jak się wydaje, nie były przestrzegane. To bardzo niepokojące, biorąc pod uwagę wyraźne niebezpieczeństwa, na jakie narażone są ofiary przemocy domowej. Irlandia ma również długą historię zawodu kobiet i dzieci w systemie sądów rodzinnych i jasne jest, że potrzebna jest szeroka reforma dostępu do wymiaru sprawiedliwości. System jest całkowicie przechylony w stronę modelu prokontaktowego, który przynosi korzyści sprawcom przemocy domowej i nie uwzględnia w wystarczającym stopniu rodzica, który nie dopuszcza się przemocy i/lub dobra dziecka. Niestety wydaje się również, że zawodzimy nasze najbardziej narażone kobiety i dzieci w pierwszym punkcie kontaktu ze służbami ratunkowymi, nie odpowiadając na ich telefony, usuwając je lub po prostu nie podążając za nimi. Nie można na to pozwolić. Powtarzam apel mojego kolegi, rzecznika Sinn Féin ds. sprawiedliwości Martina Kenny’ego, do pilnego stawienia się komisarza Harrisa przed Komisją Sprawiedliwości Oireachtas w celu wyjaśnienia, dlaczego tak wiele wezwań do centrów dowodzenia i kontroli 999 pozostało bez odpowiedzi, oraz nakreślenia, jakie działania siły podejmują, aby rozwiązać ten poważny problem.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Czynsze są obecnie
Przegląd ustawodaws
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian