Ofiary przemocy domowej potrzebują czasu, aby zdecydować, co dalej…

Mężczyźni i kobiety opuszczający miejsca przemocy domowej i przymusowej kontroli muszą mieć czas oraz miejsce na dostęp do wsparcia, muszą uzyskać bezpieczeństwo, powiedziała przedstawicielka Fine Gael.

Posłanka Jennifer Carroll MacNeill stwierdziła, że ​​z zadowoleniem przyjmuje debatę Dáil na temat wprowadzenia urlopu dla ofiar przemocy domowej, który przewiduje płatny urlop w wyniku przemocy domowej.

Carroll MacNeill powiedziała:

Dr. Jennifer Carroll MacNeill

– Ofiary muszą mieć czas na ocenę ich sytuacji i określenie planu, który będzie najlepszy dla nich samych i ich dzieci. Być może będą musieli przeprowadzić się do domu i / lub szkoły, mogą potrzebować ustalenia planów bezpieczeństwa, mogą potrzebować zwiększonego wsparcia wokół siebie. W każdym przypadku ofiary potrzebują na to czasu i miejsca i nie może to wiązać się z kosztami finansowymi lub zawodowymi. Poczyniono postępy w zwalczaniu przemocy domowej. Mamy teraz kilka wyroków skazujących za przymusową kontrolę; jeden w Donegal, jeden w Dublinie i pięcioletni zakaz przymusowej kontroli w Clare. W moim okręgu wyborczym Dún Laoghaire asesor z sekcji 47 wydał zalecenie „zakazu dostępu” w sprawie z zakresu prawa rodzinnego, w której kwestia kontroli znalazła się u jej podstaw. Coś, nad czym szczerze się zastanawiałam, to czy kiedykolwiek zobaczę, kiedy wygłoszę przemówienie na ten temat w Dáil. Nie jestem jedyną zaskoczoną osobą – Catriona Gleeson z Safe Ireland poczyniła te same spostrzeżenia w związku z wyrokiem skazującym na konferencji Law Society and Child Law Conference w zeszłym miesiącu. Zaczynamy widzieć prawdziwą zmianę kulturową, a także zmiany w naszych sądach i postępowaniach sądowych w zakresie wyroków skazujących i ocen. Jednak to dopiero początek zmian. Następną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, zwłaszcza w okresie świątecznym, jest stosowanie przez osoby przygotowujące „kontrole dobrostanu” w celu dalszego sprawowania kontroli. Dzieje się tak w sytuacjach, gdy ofiara opuściła partnera, ale partner nadal korzysta z pomocy Gardaí, aby sprawdzić dobro dziecka. Często nie ma rzeczowych dowodów na poparcie potrzeby takiej kontroli, a oni zmuszają Gardaí do pojawienia się w domu ofiary. Może się to zdarzyć w dowolnym momencie, powodując ogromny niepokój ofiary i jej dzieci. Poczyniono postępy, ale jest jeszcze wiele do zrobienia, aby naprawdę odwrócić losy przemocy domowej i przymusowej kontroli.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Polska-IE: Udostępnij
Brexit bez umowy –
Partner ponownie bę
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian