Odwołane wizyty u specjalistów

Wpływ ataku na sieć komputerową HSE odczuwalny jest cały czas, a cierpią z tego powodu głównie pacjenci i osoby chore.

Opóźnienia, które obserwowane były w irlandzkiej służbie zdrowia, zintensyfikowane pandemią, pogłębione zostały cyberatakiem, a to prowadzi obecnie do zamykania oddziałów i odwoływania wizyt. Niektóre szpitale, jak np. Rotunda w Dublinie, zamknęły swoje oddziały ambulatoryjne, gdyż nie są w stanie dotrzeć do istniejącej w ich systemach dokumentacji pacjentów, a i tworzyć nowych historii chorób. Odwoływane są również wizyty u specjalistów, w tym kontrolne, a irlandzka służba zdrowia, działa obecnie wyłącznie w trybie awaryjnym.

Obecnie wiele osób mówi już, że to katastrofa dla kraju, a i nie wiadomo, kiedy może rozpocząć się proces przywracania usług medycznych na pełną skalę, gdyż należy wcześniej odtworzyć bazy danych HSE. Nie należy się natomiast spodziewać, iż w najbliższym tygodniu sytuacja się zmieni, ale Zarząd Służby Zdrowia dodaje, że specjaliści od zagadnień IT, bez ustanku pracują, by systemy HSE postawić na nogi.

Do tej pory w kraju odwołano tysiące wizyt, w tym osób, które zarezerwowane miały badania skaningowe i prześwietlenia, ale na tym się nie kończy, bo i odwoływanych jest wiele operacji, chociaż nie tych ratujących życie.

HSE uważa, iż naprawa systemu, przywrócenie go do pełnej sprawności i zabezpieczenie, może potrwać nawet do początków lipca, więc cyberatak, będzie miał swoje konsekwencje jeszcze przez przynajmniej kilka tygodni.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Browary zaczęły wa
W boju z OECD i Fran
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian