Odszkodowania z tytułu Covid muszą być dostępne

Były minister Fianna Fáil Willie O’Dea uważa, że plan i system wypłat rekompensat w zakresie covidowych odszkodowań, powinien być utworzony szybko.

Wg b. ministra, to złe rozwiązanie, iż do tej pory, nie ma właściwie planu, w jaki sposób zrekompensować ewentualny uszczerbek na zdrowiu osób, które w wyniku poddania się covidowemu szczepieniu, doznały jakichś niedogodności. Rząd ma opóźnienia w tej sprawie, więc całość powinna doczekać się wyraźnego przyspieszenia, a jak podkreśla O’Dea, dotyczy to niewielkiej grupy mieszkańców Irlandii. Minister obrony Irlandii w latach 2004 – 2010 dodał, że nie jest jego intencją wsparcie ruchu antyszczepionkowego, a realne podejście do całego zagadnienia.

Willie O’Dea zwrócił też uwagę, iż już ponad rok temu, Sąd Najwyższy Republiki Irlandii, zalecił takie rozwiązanie, a wspierano się opiniami ekspertów, więc uznano, że system odszkodowań, powinien być stworzony, by rekompensować ewentualne skutki uboczne, jakie mogły być wywołane po podaniu szczepionki przeciwko Covid.

O’Dea powiedział:

– Jest to prosty fakt życiowy i zgodnie ze wcześniejszymi doświadczeniami, niektórzy ludzie mogą cierpieć na zdrowotne skutki uboczne. Dla ich dobra i ochrony interesów irlandzkich podatników, program zadośćuczynienia powinien być gotowy do rozwiązania tej ważnej kwestii.

Taki system, wpisywać powinien się w program szczepień, jakie na masową skalę prowadzi państwo, a zaznaczył, że jest to „największa w historii taka akcja w Irlandii”. Były minister dodał, że Irlandia, idąc za przykładem innych państw, zabezpieczyła firmy produkujące szczepionki, przed potencjalnymi procesami ze względu na potencjalne skutki uboczne po podaniu wakcyn Covid, co z kolei przyspieszyło cały proces wprowadzenia szczepień na świecie, ale takie zabezpieczenie w postaci odszkodowań i rekompensat, powinno też działać w stosunku do osób, które poddane były szczepieniu, a wystąpiły u nich jakieś istotne komplikacje poszczepienne. O’Dea jest również przekonany, iż taki właśnie program, wzmocni zaufanie społeczeństwa do rządu, a jak wiadomo, co potwierdził w rozmowie z byłym ministrem premier Micheál Martin, sprawa nadal jest w toku.

Premier miał też dodać, iż są teraz ważniejsze sprawy w zakresie Covid, którymi należy się zajmować, więc rząd skupił się na ochronie społeczeństwa oraz ochronie usług zdrowotnych.

Wprowadzeniem odszkodowań zajmują się obecnie dwa ministerstwa i są to Departament Sprawiedliwości oraz Zdrowia, a oba sprawdzają uwarunkowania prawne do wprowadzenia systemu odszkodowań z powodu szczepienia przeciwko Covid-19.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Poland recognized in
Firmy cierpią z pow
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська