Odrzucono 20 000 wniosków

Age Action jest przekonane, że w Irlandii, źle działa system oceny wniosków o dotację paliwową, czyli cały system zasiłków na ogrzewanie.

W ubiegłym roku urzędnicy socjalni odrzucili ponad 20 000 wniosków o przyznanie wsparcia na zakup paliw grzewczych, niezależnie od tego, że obserwowany był już znaczący wzrost kosztów ogrzania domów. Obecnie, jak oceniono, również 100 € dotacji, chociaż kwestia wysokości wsparcia, nie została jeszcze ustalona, także jest kwotą raczej niską, o ile przyjrzymy się inflacji w tym zakresie. Age Action uważa jednocześnie, że system kwalifikacji osób do otrzymania zasiłku paliwowego, powinien być zmieniony i rozszerzony, by osoby w trudnej sytuacji materialnej, ale i osoby starsze, mogły bezproblemowo z niego korzystać.

Opinia Age Action przekazana została Ministerstwu Ochrony Socjalnej i samej szefowej tego resortu Heather Humphreys, która powiedziała, że rząd zajmuje się tą kwestią.

Nie oznacza to jednak, że zmieni się system lub prawo dotyczące bezpośrednio zasiłków paliwowych, a minister Humphreys miała na myśli, że rząd planuje zatwierdzić kwotę wsparcia energetycznego, w wysokości 100 lub 200 euro na gospodarstwo domowe.

Age Action nie ustaje jednak w swoich działaniach i wciąż domaga się, aby rząd po pierwsze wydłużył ramy czasowe dla ubiegania się o zasiłek paliwowy, wydłużył okres jego wypłat, ale i zmienił na tyle przepisy, by odpowiadały obecnym potrzebom kraju i jego mieszkańców, więc większa grupa osób, uprawniona była do jego otrzymania.

Aktualnie już prawie 370 000 gospodarstw domowych w całym kraju, korzysta z dodatku paliwowego, a rocznie, uzyskać można maksymalne wsparcie w kwocie nieco ponad 900 €.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
To był prawdziwy dz
Nic się nie stało
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська