Odrealniona grupa „Przyjaciół”

Facebookowa grupa popierająca Sinn Féin, coraz więcej ma wspólnego z brakiem realizmu, a świadczy o tym jeden z ostatnich wpisów w formie grafiki.

Otóż grafika stwierdza, a nie jest jedyną, która niewiele ma związku z rachunkiem nagłego prawdopodobieństwa, że szefowa Sinn Féin Mary Lou McDonald, powinna zostać premierem i to w tym roku. Super, ale widzę pewne przeszkody, bo to i nie rok wyborczy, a i koalicja zbyt mocno się trzyma, żeby odsunąć ją od władzy, a na dodatek Fine Gael, z całą pewnością jest ugrupowaniem z silnym poparciem społecznym, więc i walka o ten fotel będzie zacięta, a rozegra się między Mary Lou McDonald i Leo Varadkarem.

Gdyby iść dalej kierunkiem politycznym, to marzenia grupowiczów, nie mogą być spełnione, bo nie wiadomo, czy wyborcza wygrana Sinn Féin, da na tyle wysoki mandat społeczny, aby samodzielnie utworzyć gabinet i wyłonić premiera.

Tym samym Mary Lou McDonald, o ile ma duże szanse na stanowisko taoiseacha, to jeszcze nie teraz, bo albo najdalej w roku 2025, czyli wyborczym, albo, jeżeli koalicji powinie się noga to wcześniej. Sinn Féin i zwolennicy tego ugrupowania muszą też pamiętać, iż obecne poparcie, nie daje partii absolutnej większości, więc muszą liczyć się z koalicją, a to ta, da obraz realnej sytuacji.

Może być tak, jak dzieje się to w przypadku Fianna Fáil, Fine Gael i Green Party, iż potrzebne będzie przynajmniej jedno duże ugrupowanie, by rząd stał się większościowym, ale może stać się również tak, że będzie to typowy polityczny landrynek, więc kilka przystawek, które pod wodzą Sinn Féin, stworzą rząd.

Jednocześnie komentarze na grupie sugerują, że jest duża wola, by Mary Lou została premierem, a i żeby stało się to jak najszybciej, bo będzie to dobre dla całego kraju, co wyraziła cytowanym zdaniem Karen:

–  The sooner the better.

Może być też tak, że obecna koalicja rządząca, utrzyma swój stan posiadania i kolejna kadencja, będzie ich.

Bogdan Feręc

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Zasłyszane
Łukasz Tygerski: De
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian