Odpowiedzialność osobista od października

Rząd zatwierdził dzisiaj ostateczny plan łagodzenia ograniczeń, a kluczowymi datami są w dokumencie 6 oraz 20 dzień września, a także 22 października.

Większość ograniczeń zniknie w Irlandii 22 października, jeżeli do tego czasu, poziom transmisji pozostanie stabilny, a szczepienia będą postępować. Jednocześnie rząd uznał, że w październiku, cały kraj przejdzie na model osobistej odpowiedzialności, więc to my sami będziemy decydować, w jakim zakresie chronić się przed koronawirusem.

Nie oznacza to jednak, że znikną maski, bo będą one obowiązkowe, jak ma to miejsce obecnie, czyli w sklepach, niektórych miejscach publicznych, ale też w transporcie miejskim i międzymiastowym.

Od 6 września dozwolona będzie muzyka w lokalach, również na weselach, a zielone światło dostaną też wydarzenia na żywo, jednak przy 60 proc. swojej standardowej pojemności. O ile w lokalu znajdować się będą wyłącznie osoby zaszczepione, ilość osób w imprezach odbywających się na zewnątrz, zwiększona zostanie do 75% pojemności. W ramach łagodzenia obostrzeń, w imprezach na zewnątrz, a następnie wewnątrz, dopuszczone zostaną zarówno osoby zaszczepione, jak i bez szczepień, ale w takim przypadku, ilość osób powinna być ograniczona. 6 września wznowione zostaną Komunie Święte oraz Bierzmowanie.

Kolejnym punktem na mapie, jaką przedstawił premier Micheál Martin, jest 20 września, kiedy otwarte zostaną sale bingo, pasaże handlowe, kręgielnie, sporty halowe, zajęcia taneczne oraz wszystkie inne, które do tej pory pozostawały zamknięte. W tym terminie rozpocząć się mają również próbne imprezy w nocnych lokalach.

22 października, o ile wszystko przebiegać będzie po myśli rządu, przejdziemy na odpowiedzialność własną, ale wtedy, zmniejszony zostanie też znacznie Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego. Eksperci, pozostaną jednak do dyspozycji gabinetu i będą mu doradzać na wyraźne prośby, które kierowane będą w ramach postępowania z zagrożeniem zdrowia publicznego. W Departamencie Zdrowia powstanie niewielki zespół specjalistów, który doradzać będzie ministrowi Stephenowi Donnelly’emu, postępowanie w ramach Covid-1. Członkowie Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, odchodzący z NPHET, powrócą na swoje wcześniejsze stanowiska.

Podczas swojego wystąpienia premier Martin powiedział:

– Ze względu na wysiłek naszego zespołu ds. szczepień i ponieważ doszliśmy do celu i przyjąłeś szczepionkę, gdy została zaoferowana, teraz wkraczamy w zupełnie nową fazę pandemii. Teraz nadszedł właściwy czas, aby zacząć odchodzić od regulacji i powszechnych ograniczeń wolności osobistej ludzi do podejścia zdefiniowanego przede wszystkim przez doradztwo w zakresie zdrowia publicznego, osobisty osąd i odpowiedzialność.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Profesor Mirosław M
1 września 1939 r.,