Odporne warianty wirusa mogą pojawić się na wyspie

Wg profesor genetyki na Trinity College w Dublinie i członkini Independent Scientific Advocacy Group Aoife McLysaght, w Irlandii, prawdopodobne jest, pojawienie się wariantu wirusa, odpornego na szczepionkę.

Jak powiedziała profesor McLysaght, powód jest bardzo prosty, ponieważ nadal wiele osób z zagranicy, pojawia się w kraju. Żeby powstrzymać możliwość pojawiania się tutaj szczepu, na który obecnie produkowane szczepionki są bezskuteczne, należy ograniczyć do absolutnego minimum możliwość podróżowania po świecie, a także wprowadzić obowiązkową kontrolowaną kwarantannę dla wszystkich przybywających do Irlandii.

Największe obawy budzi obecnie szczep wirusa pochodzący z RPA, bo w tym przypadku zostało udowodnione, że przynajmniej preparat Oxford/AstraZeneca, nie jest odpowiedni, więc nie powstrzymuje jego namnażania w organizmie.

Ważne jest również, aby pracować nad dalszym obniżaniem poziomu zakażeń na w kraju, dodała profesor McLysaght, a wtórują jej specjaliści ds. zdrowia publicznego. Grupa ta wzywa również, aby w Irlandii, wprowadzić bardziej rygorystyczne zasady bezpieczeństwa zdrowotnego związane z podróżami, co w ich przekonaniu, zablokuje możliwość przedostania się na wyspę odpornych na szczepionki mutacji wirusa SARS-CoV-2.

Profesor Aoife McLysaght obawia się również, że duża ilość przypadków zakażeń, daje możliwość rozwoju wirusa w niepokojącym kierunku, więc jego mutacji i nie można wykluczyć, pojawienia się wariantu irlandzkiego. Nie ma żadnych gwarancji, dodała, że tak się nie stanie, a szanse na to są obecnie 50/50.

W sobotę do Irlandii dotarł pierwszy transport szczepionek produkowanych przez AstraZeneca, które opracowane zostały wraz z naukowcami z Oksfordu, a tych było ich 21 600 dawek.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Irlandzkie systemy c
Rząd o zasiłkach p
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian