Odmienne zdania w kwestii eksmisji. W poniedziałek wiele osób może trafić na bruk

Wprowadzając na okres pandemii przepis o zakazie eksmisji i podnoszenia czynszów, ówczesny gabinet Leo Varadkara chciał bezpieczeństwa mieszkaniowego dla osób, które utraciły pracę.

Obecnie trzymiesięczny zakaz eksmisji dobiega końca, konkretnie przepis wygaśnie w najbliższy poniedziałek, więc rozpoczęły się intensywne działania w tej sprawie, a bardzo aktywne na tym polu są organizacje charytatywne, które apelują do rządu, by zakaz eksmisji lokatorów, utrzymany został przynajmniej do września. Mówi się też, iż ideałem będzie utrzymanie takiego do końca roku, a w postulatach organizacje znalazły wielu sprzymierzeńców, bo zarówno ze świata polityki, jak i stowarzyszeń zrzeszających najemców.

Innego zdania jest Irlandzkie Stowarzyszenie Właścicieli Nieruchomości, bo ta grupa wzywa rząd, by nie przedłużał zakazu, więc rozporządzenie zakończyło swój żywot w terminie. W uzasadnieniu Stowarzyszenia czytamy, że pandemia, ale i zakaz eksmisji, wywołał falę zachowań antyspołecznych, ale też wielu najemców spóźnia się lub w ogóle przestało płacić za wynajmowane mieszkania, lub domy. W niektórych przypadkach zaległości czynszowe sięgają marca, więc chwili, kiedy w życie weszło rozporządzenie o zakazie eksmisji, a są też tacy najemcy, którzy zalegali z czynszem jeszcze przed wybuchem pandemii. Stowarzyszenie Najemców dodaje, że może zgodzić się na częściowy zakaz, którzy nie będzie obejmował osób długotrwale zalegających z czynszem.

Nie wiadomo, czyje słowa bardziej trafią do serca ministra budownictwa Darragha O’Briena, bo to on podejmie ostateczną decyzję, ale we wcześniejszej w wypowiedzi dla Sunday Independent stwierdził, że „użyteczne będzie przedłużenie zakazu eksmisji o dodatkowe trzy miesiące”. Tym samym minister ówcześnie proponował, aby zakaz eksmisji obowiązywał do 20 października, co da najemcom kolejne miesiące stabilności oraz bezpieczeństwa zamieszkania. To było przed objęciem stanowiska ministra budownictwa, bo już po odebraniu nominacji, minister O’Brien, nie prezentował aż tak jednoznacznych poglądów, więc nie wiemy obecnie, jaką podejmie decyzję, a ta powinna pojawić się do końca tego tygodnia.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij...
Pacjenci odmawiają
Varadkar chce otwarc
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish