Odmawiają przeprowadzenia testu na koronawirusa. Obawiają się izolacji

Przed Komisją Oireachtas ds. Covid-19 stawiła się krajowa dyrektor kliniczna HSE ds. ochrony zdrowia dr Lorraine Doherty, która powiedział, dlaczego niektóre osoby odmawiają przeprowadzenia testu na koronawirusa.

Z informacji, jakie przekazała Komisji dr Doherty, wynika, że to obawa przed 14-dniową kwarantanną, stała się przyczyną odmowy przeprowadzenia badania w 1314 przypadkach i to, pomimo że – osoby skierowane na test, miały bliski kontakt z osobą ze stwierdzonym koronawirusem. Dyrektor Lorraine Doherty powiedziała, iż w jej ocenie, to nieodpowiedzialne zachowanie, a i pokazuje, jak lekceważy się w kraju zdrowie publiczne.

Dr Lorraine Doherty:

– To pokazuje, że opinia publiczna przestaje interesować się pomysłem poddania się testowi Covid-19, jeśli są symptomatyczni lub jeśli są kontaktem, ponieważ rozumieją konsekwencje posiadania testowi i musieliby ograniczyć wtedy swoją aktywność zawodową i publiczną. Również osoby, które wróciły już do pracy, niechętnie poddają się testom. Jednak nasze komunikaty dotyczące zdrowia publicznego są bardzo jasne, jeśli masz objawy lub masz kontakt z osobą, u której występują objawy, powinieneś poddać się badaniu.

Niezależnie od działań Komisji ds. Covid-19, pojawiła się propozycja posła Fine Gael Fergusa O’Dowd, a ten zaproponował, aby Garda zintensyfikowała działania kontrolne. Policja miałaby zająć się osobami, które odmówiły poddania się testowi, co w zamyśle posła, będzie wystarczającym sygnałem, aby test został przeprowadzony.

Pełniący obowiązki dyrektora medycznego w Departamencie Zdrowia dr Ronan Glynn powiedział, że wczoraj pozytywnie w kierunku koronawirusa zdiagnozowano 36 osób, ale zaznaczył, iż nie odnotowano żadnego zgonu i to już od 6 dni. Dr Glynn dodał, że zaledwie siedem osób ze stwierdzonym Covid-19 przebywa obecnie na oddziałach intensywnej terapii, co może cieszyć i naczelny lekarz kraju ma nadzieję, że taki wynik będzie obserwowany w miesiącach kolejnych.

Dr Ronan Glynn powiedział:

– Proszę wszystkich o zachowanie kierunku i zasad w zakresie środków zdrowia publicznego, potrzebnych do zwalczania Covid-19, takich jak zakrywanie ust podczas kaszlu, mycie rąk, używanie osłon twarzy i dwumetrowe dystansowanie się między ludźmi, gdyż są to środki, niezbędne do utrzymania tempa w kierunku ponownego otwarcia naszych szkół i wznowienia naszych usług opieki zdrowotnej.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish