Odczyny alergiczne po szczepionce Pfizer/BioNTech. Czy zbliża się Anielski Orszak?

Brytyjski NHS wydał ostrzeżenie, aby osoby, u których występowały wcześniej reakcje alergiczne, nie szczepiły się przeciwko Covid-19 preparatem produkowanym przez Pfizer/BioNtech.

Ostrzeżenie wydano, kiedy u dwóch osób, które poddały się w Wielkiej Brytanii szczepieniu przeciwko Covid, wystąpiły reakcje alergiczne. Osobami tymi byli pracownicy zatrudnieni przez NHS w Anglii. W sprawę włączyła się też Agencja Regulacyjna ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA), która doradza daleko posuniętą ostrożność w podawaniu szczepionki, a nie powinny jej otrzymać osoby, które wcześniej wykazywały alergie pokarmowe i po zaaplikowaniu leków.

O przypadkach alergii na preparat mający chronić przed Covid-19, poinformowano wszystkie brytyjskie ośrodki, które zaangażowane są w podawanie szczepionki i program szczepień. Wydano też zalecenie, aby każda osoba, która poddana ma być szczepieniu, zapytana została, czy wcześniej występowały u niej odczyny alergiczne?

Krajowy dyrektor medyczny NHS w Anglii Profesor Stephen Powis powiedział:

– Żadna osoba, u której w przeszłości występowała znacząca reakcja alergiczna na szczepionkę, lekarstwa lub żywność np. wcześniejsza reakcja anafilaktyczna, lub osoby, którym zalecono noszenie autostrzykawki z adrenaliną, nie powinna otrzymywać szczepionki Pfizer/BioNTech. Urządzenia do resuscytacji powinny być dostępne przez cały czas w przypadku wszystkich szczepień. Szczepienia należy przeprowadzać tylko w placówkach, w których dostępne są środki i urządzenia resuscytacyjne.

Całkiem spokojnie do sprawy podchodzi dyrektor generalny firmy Pfizer Albert Bourla, który stwierdził, iż rozumie obawy części ludzi, gdyż szczepionka wynaleziona i wyprodukowana została bardzo szybko, ale dodał, że preparat, został dokładnie przetestowany.

*

Bezpieczeństwo ponad wszystko, więc przed zaszczepieniem, można też poinformować rodzinę i najbliższy zakład pogrzebowy, ale nie ma takiego wymogu, gdyż producent zapewnia nas, że szczepionka jest bezpieczna.

Bogdan Feręc

Źr: AFP

Polska-IE: Udostępnij
Łukasz Tygerski: Li
Wicepremier mówi o
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian