Odbudowa gospodarki po epidemii. Płace mają zapewniać utrzymanie na odpowiednim poziomie

Ważną sprawą dla Irlandii jest ponowne odzyskanie sprawnej gospodarki, więc powrót do stanu sprzed epidemii, ale nie stanie się to szybko, a i będzie wymagać interwencji rządu.

Wcześniej informowaliśmy, że przyjęty został dokument koalicyjny, jaki stworzyły Fianna Fáil i Fine Gael, a ten stanie się wiążącym dzisiaj, bo dzisiaj zostanie oficjalnie podpisany przez zespoły negocjacyjne. W dokumencie zawarto informacje o podziale stanowisk, czyli hegemoni podzielą się funkcjami po połowie. Wiemy też, że fotel premiera będzie rotacyjnym, a pierwszy zasiądzie na nim Micheál Martin, by w połowie kadencji zastąpił go Leo Varadkar.

Dla nas ważniejsze są jednak obecnie sprawy gospodarcze i w dokumencie mówi się także o nich, więc o pomocy państwa, która skierowana zostanie bezpośrednio do irlandzkiego biznesu.

W umowie koalicyjnej zawarto deklarację o utworzeniu Krajowego Planu Naprawy Gospodarki, który będzie podstawą działań przyszłego rządu. Plan zawierać ma propozycje interwencyjnego działania organów państwowych, a te skierowane będą do małych i średnich przedsiębiorców, ale i co chyba ważniejsze, przyszły rząd ma zobowiązać się do wspierania dochodów pracowniczych i zapewnienia płacy zapewniającej utrzymanie na odpowiednim poziomie.

Ten ostatni punkt może być wieloznaczny, bo może oznaczać zarówno dopłaty do pensji, jak i podniesienie płacy minimalnej na tyle wysoko, by zrównała się ona z minimum egzystencjalnym na wyspie, a to określono na poziomie 12,30 € za godzinę pracy.

Plan Naprawy Gospodarki zawierać ma również szczegółowe rozwiązania podatkowe, czyli propozycje obniżek podatków dochodowych i VAT, jednak głównie dla sektora hotelarsko-gastronomicznego. Firmy z innych sektorów, także mogą liczyć na wsparcie, ale będzie ono szło bardziej w kierunku pożyczek bankowych, niż obniżek podatków.

Ogólny plan działania rządu ma koncentrować się na ośmiu ważnych dla gospodarki punktach, a te wyznaczać będą dalsze działania nowego gabinetu.

Na jutro przewidziane jest też robocze spotkanie liderów Fianna Fáil i Fine Gael, a na tym Micheál Martin i Leo Varadkar zaproponować mają skład przyszłego rządu, a i dostosować umowę koalicyjną do zadań, jakie pozostały do zrealizowania z ostatnich kilku lat, czyli ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i rozwijanie wsparcia dla rodzin.

Bogdan Feręc

Źr: Fianna Fail/Fine Gael  

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish