Odblokowanie kraju zależy od postawy jego mieszkańców. Zmiany na przejściach granicznych

Minister zdrowia Simon Harris powiedział, że teraz wszystko zależy od mieszkańców kraju i ich zachowania w najbliższych 10 dniach.

Wg ministra Harrisa obecne wskaźniki zachorowalności są zadowalające, a nawet można mówić, że pozytywne, ale wirus Covid-19 nie zniknął i „nadal powoduje spustoszenie, kosztuje życie i powoduje, że ludzie są bardzo chorzy, a kraj nie cofnie się zbyt szybko, nawet kiedy poczyniono już zapowiedzi”. Minister dodał, iż teraz zdolność do odblokowania kraju leży obecnie w rękach mieszkańców Irlandii, więc i stosowania się do istniejących ograniczeń.

Simon Harris obawia się jednak, że dane o zachorowaniach mogą być błędnie interpretowane, czyli ludzie uwierzą, iż bitwa została wygrana, a tak nie jest.

Ministerstwo Zdrowia apeluje o stosowanie się do wszelkich ograniczeń, aby 18 maja, możliwe stało się zniesienie kolejnych obostrzeń. Jeżeli natomiast ilość zakażeń i przypadków śmiertelnych będzie wzrastać, decyzja o częściowym otwarciu kraju, może zostać przesunięta w czasie.

Minister Harris poinformowała też, że wkrótce rząd zajmie się zmianą ustawy zdrowotnej, a w tej znajdzie się zapis, iż wszystkie osoby przybywające na wyspę w okresie pandemii oraz epidemii koronawirusa, zobowiązane będą do podania Straży Granicznej miejsca zamieszkania, a osoby, u których odnotuje się podwyższoną temperaturę, obowiązkowo będą musiały poddać się 14-kwarantannie. Wcześniej proponowany był też zapis, żeby każda osoba przybywająca do Irlandii poddawana była 14-dniowej kwarantannie, ale ten raczej nie wejdzie w życie, ponieważ pojawiło się wiele protestów w tym zakresie.

Rząd nie opracował jeszcze pełnego kształtu ustawy, więc ta może się zmienić, a jej wersję ostateczną ujrzymy w przyszłym tygodniu.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Health

Polska-IE: Udostępnij...
Egzaminy oficjalnie
Prezydent: 75-lecie
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish