Od stycznia zmiany podatkowe

Minister finansów Michael McGrath poinformował, iż realizacja postanowień o zmianach podatkowych w Irlandii, wejdzie w życie w styczniu przyszłego roku, a będzie poprzedzona odpowiednimi przygotowaniami, które już trwają.

Sprawa dotyczy podatku od osób prawnych i jest konsekwencją zmiany podejścia do opodatkowania dużych firm oraz korporacji i wynika z międzynarodowej umowy, jaką podpisały państwa OECD. Dotyczyć ma więc 130 państw i być ogólnoświatową zmianą, w której państwa stosować będą praktycznie takie samo opodatkowanie, co w przypadku Irlandii oznacza zmniejszenie jej konkurencyjności podatkowej.

Główną zmianą będzie wysokość stawek, jakie płacić będą korporacje i duże firmy, a w przypadku Zielonej Wyspy oznacza tylko tyle, iż tutejsze przedsiębiorstwa międzynarodowe, ale też rodzime – działające globalnie, zapłacą 15% podatku, zamiast obecnie obowiązującej stawki 12,5%.

Zmienią się również przepisy dotyczące relokacji praw podatkowych, więc firmy, nie będą mogły już transferować pieniędzy, towarów i usług w miejsca, gdzie opodatkowanie jest niższe, a będą odprowadzać podatki w miejscu wytworzenia towaru.

W kraju już wcześniej powstały obawy, że zmniejszy się ilość inwestycji zagranicznych, o czym mówili eksperci, jednak rząd stwierdził, iż nie ma powodu do niepokoju i jest zdania, że poziom inwestycji spadnie nieznacznie.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Recha Oktaviani on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
W Galway powstanie 7
Koszt montażu panel