Od przyszłego roku, nie zjesz spokojnie w restauracji

Do końca roku powstaną nowe przepisy, które nakazywać będą wszystkim restauratorom w kraju, informowanie swoich klientów o liczbie kalorii i to już w menu.

Minister zdrowia Simon Harris zapowiedział, iż prowadzone są już prace nad nowelizacją prawa, a to zmieni się zarówno dla dużych, jak i małych restauracji w kraju. Otóż od nowego roku, no może z małym poślizgiem, ale wprowadzony zostanie przepis, iż przy każdej pozycji w menu, obowiązkową będzie liczba kalorii danej potrawy.

W związku z tą zapowiedzią zmieni się dotychczasowy system oznaczania potraw, czyli zniesione będą oznaczenia kolorami, a były one zielone, pomarańczowe/żółte i czerwone, uzależnione od ilości kalorii w potrawie.

Zmiany wprowadzane będą w ramach walki rządu ze społeczeństwem, czy też z otyłością w społeczeństwie, a o naszą wagę gabinet Fine Gael dba już od września 2016 roku, kiedy wypowiedział wojnę osobom z nadwagą.

Z pierwszych komentarzy w tej sprawie wiemy, że Restaurants Association of Ireland, najprawdopodobniej oprotestuje nowe przepisy, bo uwidocznienie liczby kalorii, niczego nie zmieni w przyzwyczajeniach mieszkańców Irlandii i walce z falą otyłości.  

Nieco inaczej na sprawę patrzy ESRI, które na podstawie swoich badań stwierdza, że większość bywalców restauracji chce widzieć w menu ilość kalorii, a jak wynika z programu pilotażowego, jaki wprowadzony został w kilkudziesięciu restauracja w Irlandii, w chwili pojawienia się w menu liczby kalorii, konsumenci zjedli ich o 77 mniej, niż bywało do chwili badania.

W każdym razie można uznać, ze spokoju nie zaznamy już nawet w restauracji, bo ochota na pieczoną goloneczkę może odejść, jeżeli ujrzymy tuż za ceną ilość kalorii w tejże.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Health

Znajdź nas:

Świnka panoszy się
Kolejna firma podnie
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn