Od poniedziałku nowe zasady kart podarunkowych

Rząd zatwierdził już nowe przepisy dotyczące „Gift Card” i „Gift Vouchers”, a te wchodzą w życie już w najbliższy poniedziałek.

2 grudnia tego roku, każdy bon, karta i voucher podarunkowy, będą ważne przez pięć lat od daty jego wydania, więc nie trzeba będzie się spieszyć z jego realizacją. Co istotne, obecnie wydawane karty podarunkowe, nie mają zazwyczaj wytłoczonej daty wydania, więc też będzie je można realizować w dowolnym czasie, jednak nieprzekraczającym pięciu lat.

To nie jedyna zmiana, jakiej doczekaliśmy się w Irlandii w tym zakresie, gdyż nowe przepisy będą gwarantować coś jeszcze.

Klienci posiadający kartę podarunkową musieli zrealizować ją w całości, o czym mówiły przepisy wewnętrzne sprzedawców. To od poniedziałku także będzie historią, bo kupon, będzie można dowolnie podzielić. Następną zmianą będzie ta dotykająca realizacji samych kart upominkowych, a dokładnie rzecz ujmując, detaliści, nie będą mogli odmówić realizacji dwóch voucherów podczas jednej transakcji.

Na tym oczywiście zmiany się nie kończą, bo detaliści na żądanie klienta, będą zobligowani do wypłacenia mu kwoty, która pozostała na koncie karty podarunkowej, o ile ten uzna, że nie chce już dalej korzystać z możliwości, jakie daje karta podarunkowa. W tym przypadku kwota na karcie musi być wyższa niż 1 €, a co ważne, realizacja wypłaty może odbywać się zarówno w formie gotówkowej, jak i za pośrednictwem przelewów bankowych, elektronicznych lub innych, ale klient będzie musiał w takim przypadku wskazać konto, na które ma być dokonany transfer pieniędzy.

Zmiany dotyczą też kart podarunkowych w liniach lotniczych i przewoźnik, nie będzie miał prawa odmowy do przyjęcia karty, jeżeli nazwisko na karcie jest inne, niż w paszporcie posiadacza karty upominkowej.

Zmiany w ustawie o kartach upominkowych, zaproponowała minister biznesu, przedsiębiorczości i innowacji Heather Humphreys, a argumentowała, że to zwiększy prawa konsumentów. Jednocześnie minister dodała, iż niektórzy detaliści wykorzystywali ponad miarę obowiązujące przepisy i wystawiali karty upominkowe z bardzo krótkim terminem na ich realizację.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Business, Enterprise and Innovation

Polska-IE
Powstanie most krwaw
S & P podnosi rating
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish