Od jutra zmiany podatkowe i w świadczeniach socjalnych

W połowie października parlament zatwierdził na wniosek rządu budżet na 2021 rok, a część zmian, zacznie obowiązywać już jutro.

Jak przekonywał prawie trzy miesiące temu minister finansów Paschal Donohoe, przyszłoroczny budżet, wspierać będzie gospodarkę, w tym przedsiębiorców. Minister zapowiedział też podwyżki podatków, nie wyłączając węglowego, który został już podniesiony, wraz z przyjęciem ustawy budżetowej. Kolejnych zmian doczekamy się 1 stycznia 2021 roku, a będą następujące:

– Świadczenia na dzieci pozostające pod opieką rodziców podniosą się o 5 € w przypadku dzieci powyżej lat 12 i 2 € dla dzieci do 12 roku życia, a uzależnione jest to też od wysokości zasiłku socjalnego pobieranego przez którekolwiek z rodziców lub opiekunów.

– Dodatek paliwowy wzrośnie o 3,50 € tygodniowo i wynosić będzie 28 €.

– Zasiłek dla osób mieszkających samotnie podniesiony zostanie o 5 €, do 19 €.

– Dodatek Island Allowance dla osób zamieszkujących niektóre wysepki podniesie się o 7,30 € do 20 € na tydzień.

– Wzrośnie próg dochodowy kwalifikujący do otrzymania wsparcia państwowego dla rodzin pracujących, z maksymalnie trojgiem dzieci, a próg podniesiony zostaje o 10 €.

– Dotacja dla osób owdowiałych podniesie się z 6000 do 8000 euro.

– W styczniu zwiększona zostanie też dotacja na świadczenie usługi zatrudnienia wspomaganego i wyniesie 1000 €.

– 1 stycznia wejdzie w życie nowa forma podatku drogowego, dla samochodów rejestrowanych po 1 stycznia 2021 roku, która uwzględniać będzie światowy zharmonizowany system emisji spalin dla lekkich pojazdów (WLTP).

31 marca wygasnąć ma rządowy program dopłat do wynagrodzeń pracowniczych, ale jak już wcześniej zapowiadano, może on zostać wydłużony do końca roku, o ile będzie to konieczne. Utworzony zostanie brexitowy fundusz naprawczy o wartości 3,4 mld €, stworzonych zostanie 2100 miejsc pracy dla nauczycieli oraz 990 stanowisk dla asystentów szkolnych dzieci z potrzebami specjalnymi. 20 mln € przeznaczone zostanie na wsparcie dla studentów, a opłata za studia podyplomowe podniesie się z 1500 do 3500 euro przed kolejnym rokiem akademickim.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Finance

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian