Od jutra wszyscy z testami. Ryanair nie wpuści na pokład bez badania

W nocy z piątku na sobotę zacznie obowiązywać przepis, który mówi, że każdy podróżny, który pojawi się w Irlandii, aby został wpuszczony do kraju, musi mieć przy sobie negatywny wynik testu PCR.

Test powinien być wykonany najdalej na 72 godziny przed wylotem, a zasada dotyczy wszystkich, którzy przylecą lub przypłyną na wyspę. Kontrolą pasażerów zajmą się służby graniczne i Garda, a pasażer bez testu, uznany będzie za osobę łamiącą obowiązujące przepisy i może być ścigany z mocy prawa. W tym przypadku przewidziano karę w wysokości 2500 € lub 6 miesięcy pozbawienia wolności, lub obie kary łącznie.

Do tej pory, tylko podróżni z Wielkiej Brytanii oraz RPA, musieli okazywać test PCR w kierunku koronawirusa, ale od godziny 00:01 16 stycznia 2021 roku, zobowiązani będą do tego wszyscy.

Jak informuje Departament Premiera Republiki Irlandii, nowe zasady wynikają z ustawy o zdrowiu publicznym z 1947 roku i staną się podstawą działań służb. Department of the Taoiseach informuje dodatkowo, że honorowane będą wyłącznie testy PCR, nie zaś szybkie i tanie antygenowe.

Co ciekawe, większość państw europejskich, w tym Irlandia, oferuje ekspresowe testy PCR, a na wyspie, kosztuje to 199 €.

Przepis obowiązywać będzie do odwołania, a w regulacjach, nie podaje się nawet przypuszczalnego terminu końcowego.

Kolejną sprawą są oświadczenia linii lotniczych i np. Aer Ligus stwierdza, że będzie wymagać okazania testu PCR przed rozpoczęciem podróży. Pasażer, który nie okaże negatywnego wyniku badania, nie zostanie wpuszczony na pokład samolotu, więc nie przyleci do Irlandii. Aer Lingus ma w tym zakresie ściśle współpracować ze strażnikami granicznymi, bo właściwie to oni, mają prawo do zatrzymania pasażera na lotnisku i uniemożliwienie mu podróży. Podobne ostrzeżenie wystosował Ryanair, który także przygotował się do wprowadzenia w życie nowych przepisów.

Bogdan Feręc

Źr: Department of the Taoiseach

Polska-IE: Udostępnij
Praca w domu będzie
Szpitale nie będą
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian