Od dzisiaj zakaz sprzedaży alkoholu za punkty

Zgodnie z ustawą Public Health Alcohol Bill 2018 o północy wszedł zakaz sprzedaży napojów alkoholowych z wykorzystaniem punktów lojalnościowych, które stosowane są najczęściej przez supermarkety.

To już kolejne obostrzenie, jakie wchodzi w przypadku sprzedaży alkoholi, bo wcześniej, tj. w listopadzie, nakazano stosować osłony działów z alkoholami.

Zabronione są również od dzisiaj krótkoterminowe promocje alkoholi, więc nie można stosować obniżek cen trwających trzy dni lub krócej. Zabronione jest rozdawanie alkoholu na zasadach promocji lub po znacznie obniżonej cenie, gdy jest sprzedawany z innym produktem lub usługą.

Nie obowiązuje jeszcze przepis o minimalnej cenie jednostkowej na alkohole oraz dotyczący reklamy, ponieważ te przepisy, nadal są opracowywane.

Co więcej, wicepremier Leo Varadkar stwierdził, że trwają w ministerstwach prace, które doprowadzić mają do wzmocnienia uprawnień Gardy w zakresie kontroli sprzedaży i spożywania alkoholu w miejscach publicznych, a przedstawione zostaną posłom i senatorom jeszcze przed połową roku.

Decyzję o kolejnych ograniczeniach w sprzedaży i traktowaniu wyrobów alkoholowych z zadowoleniem przyjęła Alcohol Action Ireland, która uważa, że żaden produkt alkoholowy, nie może uważany być za normalny produkt spożywczy.

Szef AAI ds. komunikacji Eunan McKinney powiedział:

– W praktyce, przy tak dużej ilości alkoholu kupowanego w handlu detalicznym, przepisy te, stanowić będą niewielką przeszkodę w zachęcaniu do szerszego jego używania, ale przyczynią się do zmniejszenia szkodliwości alkoholu. Co najważniejsze, zakończenie krótkoterminowej promocji, tak ewidentnej w sklepach wielkopowierzchniowych, przyniesie jakiś efekt, do naprawdę lekkomyślnych obniżek cen alkoholu. Podstawowym działaniem, które jest wymagane w dalszej kolejności, jest natychmiastowe wprowadzenie minimalnych cen na produkty alkoholowe, które jest nieustannie opóźniane przez inercję rządu, ulegającemu obawom, przed reakcją producentów alkoholu. 

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

Polska-IE: Udostępnij
Pacjenci czekali w k
Nancy Pelosi: potrze
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian