Od dzisiaj wyższe kary za niektóre przestępstwa

1 listopada weszły w życie nowe zasady karania osób, które dopuszczą się przestępstw wobec funkcjonariuszy publicznych i policjantów, ale też dla osób stosujących przemoc domową.

Nowe przepisy ogłosi i omówi dzisiaj minister sprawiedliwości Helen McEntee, a stanowić one będą wsparcie wysiłków rządu oraz organizacji społecznych w zakresie zwalczania przestępczości w Irlandii. Znowelizowane przepisy dotyczą też przestępczości zorganizowanej, w tym brutalnych przestępstw, a chronić mają w większym stopniu policjantów wykonujących obowiązki służbowe, pracowników służb ratunkowych i urzędników.

Minister McEntee opublikuje także przełomowe przepisy, które będą wspierać ofiary i karać sprawców przemocy domowej, seksualnej i ze względu na płeć.

Jak wynika ze wcześniejszych zapowiedzi minister sprawiedliwości, nowa ustawa o wymiarze sprawiedliwości w sprawach karnych (przepisy różne) z 2023 r. stanowi „kamień milowy i podkreśla zaangażowanie rządu w budowanie silniejszych i bezpieczniejszych społeczności”.

Nowelizacja oznacza, że kara za przestępstwo napaści wzrośnie z pięciu do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Rozszerzony ma być też zakres ustawy o molestowaniu, więc obejmie wszelkie zachowania, które „poważnie zakłócają spokój i prywatność danej osoby lub powodują niepokój, obawę lub szkodę”.

Stalking stanowić będzie odrębny gatunek przestępstw, a zagrożony karą pozbawienia wolności do lat 10. Również duszenie i podduszanie bez skutku śmiertelnego zagrożone jest od dzisiaj karą do 10 lat więzienia, natomiast ze skutkiem śmiertelnym lub trwałym uszczerbkiem dla zdrowia do dożywocia.

Maksymalna kara za napaść lub grożenie napaścią funkcjonariuszowi policji, lub innemu pracownikowi służb ratunkowych podniesiona zostaje z 7 do 12 lat. Maksymalny wymiar kary za spisek mający na celu morderstwo zwiększony zostaje z 10 lat do dożywocia, co odnosić się będzie przede wszystkim do przestępczości zorganizowanej, ale też do osób działających w pojedynkę.

Zapowiadając nowe prawo, minister Helen McEntee powiedziała:

– Maksymalny wymiar kary za napaść wyrządzającą krzywdę, zapewni sądom bardziej rygorystyczny zakres kar, aby uwzględnić zakres i powagę napaści mieszczących się w tej kategorii. Wiemy, że jest to jedno z najczęstszych przestępstw w sprawach związanych z przemocą domową i chcieliśmy wysłać jasny sygnał, że nie będzie to tolerowane. Wprowadzenie nowych, odrębnych rodzajów przestępstw obejmujących prześladowanie i uduszenie jest również istotne w tym względzie, ponieważ oba te przestępstwa są niestety częstymi sposobami, w jakie sprawcy atakują ofiary. Wszystkie te zmiany stanowią wypełnienie zobowiązań podjętych w ramach planu zerowej tolerancji, Trzeciej Krajowej Strategii dotyczącej Przemocy Domowej, seksualnej i ze względu na płeć oraz opublikowanej w zeszłym roku strategii wsparcia ofiar.

– W ostatnich latach zbyt wiele razy byliśmy świadkami napaści na funkcjonariuszy policji, personelu szpitala, członków straży pożarnej i wielu innych pracowników pierwszej linii frontu, którzy wykonywali swoje obowiązki, chroniących ludzi i społeczności. Podwyższenie maksymalnego wymiaru kary będzie ważnym środkiem odstraszającym.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Pawel Czerwinski on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Karta darmowych wizy
Izrael oskarżany je