Od dzisiaj droższe zakupy online

Dzisiaj wchodzi w życie nowy unijny przepis o opodatkowaniu towarów zakupionych poza Unią Europejską, czyli w krajach trzecich.

W związku z tym, zakupy internetowe, również te dokonywane na terenie Wielkiej Brytanii, a w Irlandii cieszą się one dużym zainteresowaniem, staną się droższe. Wynika to z dyrektywy, która mówi, iż towary zakupione w krajach trzecich, powinny zawierać podatek VAT.

Oznacza to tyle, że do każdej zakupionej w Wielkiej Brytanii rzeczy, klient doliczyć będzie musiał podatek od towarów i usług, a ten wynosi od 13 do 22 procent.

Jakby tego było mało, Unia Europejska zniosła zasadę, iż towar, którego cena końcowa, nie przekracza 22 €, zwolniony jest z opodatkowania VAT, co w konsekwencji daje nam dodatkowy koszt, nawet przy zakupach poniżej tej właśnie kwoty.

To nie wszystkie złe wiadomości dla kupujących online, bo takie same zasady zaczną obowiązywać podczas zakupów w Chinach oraz USA.

Kontrolą poprawności rozliczeń zakupów międzynarodowych w krajach trzecich, zajmie się Revenue, które sprawdzać będzie, czy podatek VAT, został odprowadzony. Jednocześnie przedstawiciele irlandzkiego Urzędu Skarbowego dodają, iż wszystkie towary sprowadzane do Irlandii spoza Wspólnego Obszaru Gospodarczego i UE, podlegają od dzisiaj formalnościom celnym i podatkowym.

O ile na towar zakupiony poza UE, nienałożony zostanie podatek VAT, zrobi to Revenue, stosując opodatkowanie z Irlandii. Urzędnicy skarbowi, mogą też zastosować w wielu przypadkach opłatę podatku VAT zgodną z wysokością stawki obowiązującej na wyspie, o ile uznają, że wysokość podatku została sztucznie lub celowo zaniżona.

Cła i akcyzy pozostają obecnie bez zmian.

Bogdan Feręc

Źr: Revenue

Polska-IE: Udostępnij
Czynszowa radość p
Sinn Féin wprowadzi
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian