Ochrona lokatorów zostanie rozszerzona?

Na dzisiejszym posiedzeniu rządu omówiona zostanie propozycje ministra mieszkalnictwa, który na wniosek opozycji, przygotował program wydłużenia ochrony lokatorów.

Wcześniej partie opozycyjne wzywały ministra O’Briena, aby w okresie pandemii, przedłużył okres ochronny dla lokatorów, którzy cierpią z powodu wprowadzenia ograniczeń związanych z Covid-19. Minister Darragh O’Brien, po kilku dniach zwłoki, przychylił się do zdania ugrupowań opozycyjnych i przygotował odpowiedni projekt, a ten, rozszerzy okres ochronny lokatorów poza 12 kwietnia 2021 roku.

Ustawodawstwo chronić będzie osoby, które w wyniku pandemii, utracili swoje dotychczasowe dochody i dotknięci zostali wpływem Covid-19, ale mają też zaległości czynszowe.

W propozycji ministra O’Briena czytamy, iż proponuje on wydłużyć okres ochronny o kolejne trzy miesiące, a o ile na takie rozwiązanie zgodzi się rząd, to ochrona lokatorów potrwa przynajmniej do połowy lipca. Ministerialny projekt mówi też o zakazie podnoszenia czynszów, ale tylko w przypadku osób, które znalazły się w trudnej sytuacji, jednak wcześniej, żeby z takiej możliwości skorzystać, muszą złożyć deklarację, iż ich obecne niskie dochody, wynikają z pandemii.

W proponowanym przez ministra rozszerzeniu znajduje się też zapis, iż ochrona lokatorów przedłużona zostaje na trzy miesiące lub wygaśnie 10 dni po zniesieniu limitu oddalania się od domu na odległość powyżej 5 kilometrów.

Gabinet zajmie się dzisiaj także sprawą wydłużenia urlopu rodzicielskiego, a ten ma się zwiększyć z dwóch do pięciu tygodni. Na posiedzeniu Rady Ministrów przygotowane zostaną również nowe wytyczne dotyczące obchodów Dnia Świętego Patryka. Zakazu opuszczania kraju w tym dniu, doczekają się ministrowie, którzy tradycyjnie podróżowali po świecie, by promować Irlandię. W zamian – oficjalnie dowiemy się o tym, o czym od kilku dni informuje Ambasada Republiki Irlandii w Warszawie, czyli o przeniesieniu obchodów do Internetu.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/Dept. of Housing

Polska-IE: Udostępnij
Decyzja NTMA w spraw
To miał być ostatn
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian