Obywatele Irlandii poparliby referendum w sprawie praw gospodarczych, społecznych i kulturalnych

Socjaldemokratyczna posłanka Holly Cairns uważa, że ​​obywatele Irlandii w przeważającej mierze poparliby referendum w celu zagwarantowania w konstytucji praw ekonomicznych, społecznych i kulturalnych.

Mówiąc w Dáil o poparciu 37. poprawki do Konstytucji (ekonomicznych, społecznych i kulturalnych) Bill 2018, Holly powiedziała:

– Prawa ekonomiczne, społeczne i kulturowe pomagają zapewnić ludziom lepszą jakość życia. Gwarantują podstawowe godności, w tym prawa pracownicze, ochronę rodzin i uznanie wagi działalności kulturalnej. Prawa te są prawnym i moralnym narzędziem do zwalczania powszechnych niesprawiedliwości w naszym społeczeństwie: zajmowania się bezdomnością; skrócić listy oczekujących na opiekę zdrowotną; zakończenie świadczenia bezpośredniego; zapewnić wszystkim osobom niepełnosprawnym godność, na jaką zasługują; i poważnie zareagować na kryzys klimatyczny. Uznanie przez Konstytucję Międzynarodowego Paktu Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych ONZ może pomóc w rozwiązaniu wielu niesprawiedliwości, z jakimi mamy dziś do czynienia w Irlandii. Zapewnienie praw kulturowych pomogłoby w zapewnieniu naszej sztuce i dziedzictwu wsparcia, na jakie zasługują. Ceniłby nasze tradycje i twórczą ekspresję oraz pomagał artystom i muzykom w utrzymaniu się w Irlandii. Niedawne zmiany w konstytucji, takie jak równość małżeństw i prawa do aborcji, pokazały, że obywatele Irlandii wyprzedzają rząd. Głosowali bardzo licznie, aby zapewnić bardziej postępowe i sprawiedliwe społeczeństwo. Uważam, że kiedy kwestia praw ekonomicznych, społecznych i kulturalnych zostanie skierowana do ludzi, przejdzie ona w podobny sposób. Mam nadzieję, że partie rządowe wystarczająco szanują naszych obywateli i demokrację, aby tak się stało.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: SocDem

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Lombard wzywa przeds
Ryanair może się c
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian