Obyło się bez incydentów

Wczorajszy protest w Cork, który zorganizowany został, aby przeciwstawić się ograniczeniom, jakie obecnie obowiązują, odbył się bez specjalnych incydentów, o ile nie liczyć jednego aresztowania.

To jednak nie jest związane bezpośrednio z protestem, bo miało przed rozpoczęciem wiecu, ale mężczyzna, który został zatrzymany, miał zamiar w nim uczestniczyć, a jednocześnie odmówił zastosowania się do nakazów i zrobił to pomimo napomnień funkcjonariuszy Gardy. Rzecznik policji dodał, że aresztowała ogółem sześć osób w związku z protestem w Cork, a uczestniczyło w nim ok. 500 osób.

Protest przebiegał w spokojnej, atmosferze, a to za sprawą organizatorów, którzy już na początku wezwali osoby, które miałyby ochotę wszczynać niepokoje, by wrócili do domów i nie „sprawiały kłopotów”. Demonstracja odbywała się na Patrick’s Street i wzięło w niej udział tysiące mieszkańców miasta, a ci, wyrażali swoją niechęć do noszenia masek oraz stosowania się do reżymu, jaki poprzez piąty stopień ograniczeń, nałożył na nich rząd.

Na różny przebieg wydarzeń przygotowała się Garda, która na demonstracji, stawiła się liczną grupą, a uczestników nadzorowała z konno i pieszo, z psami lub bez, a i zaangażowała lotnictwo, by i to miało pieczę nad uczestnikami. Na trudny do przewidzenia rozwój wypadków przygotowała się również irlandzka sieć supermarketów, więc sklep Dunnes Stores przy Partick Street, którego szefostwo nakazało zabicie okien deskami.

Garda poinformowała również, że prowadząc kontrolę monitoringu z dublińskich kamer, a robi to w następstwie zeszłotygodniowych wydarzeń, zidentyfikowała mężczyznę, który znany jest stołecznym organom ścigania, gdyż należy do gangu Kinahana. Osobnika łączy się obecnie z przynależnością co skrajnie prawicowych ekstremistów, a jak dodają funkcjonariusze, grupy radykałów, chcą przebić się teraz do świadomości mieszkańców kraju i wszelkimi sposobami zaznaczyć tutaj swoje istnienie.

W antymaseczkowym proteście w Cork brali udział również wywrotowcy, którzy nosili maski, ale na szczęście robili to w nieodpowiedni sposób.

Bogdan Feręc

Źr: Independent/PA Media

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
PM offers sympathies
Sputnik podawany bę
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian