Obniżka zasiłków doprowadzi do problemów finansowych

Cięcia Pandemic Unemployment Payment, doprowadzą ludzi na skraj przepaści finansowej, powiedziała posłanka Claire Kerrane.


Rzecznik Sinn Féin ds. ochrony socjalnej Claire Kerrane, wyraziła zaniepokojenie, że cięcia w zasiłku pandemicznym, jaki otrzymują osoby bezrobotne, doprowadzą tysiące ludzi na skraj ubóstwa finansowego.

Od wczoraj stawka PUP dla odbiorców tego wsparcia została obniżona o od 50 do 100 euro tygodniowo, w zależności od ich okoliczności.

Posłanka Kerrane powiedziała:            

– Wiemy, że dla 156 094 osób, które otrzymały w tym tygodniu 350 € w ramach PUP, od przyszłego tygodnia zobaczą redukcję od 50 do 100 €. W odpowiedzi na pytanie parlamentarne, które skierowałem do minister Humphreys, okazało się, że średnie tygodniowe zarobki osób, które będą teraz otrzymywać 300 euro tygodniowo, wynosiły 568 euro tygodniowo przed pandemią. Oznacza to znaczny spadek tygodniowych dochodów tych pracowników i ich rodzin, z których wielu będzie w rezultacie borykać się z czynszem i kredytami hipotecznymi. Jestem głęboko zaniepokojona tym, że ich rachunki będą nadal rosły bez możliwości ich pokrycia. Musimy jasno powiedzieć, że ludzie są bezrobotni nie z własnej winy, a wielu z nich zostało zwolnionych z powodu pandemii. Gospodarka nadal pogrąża się w całkowitym kryzysie i wielu ludziom po prostu nie jest możliwe zapewnienie nowych miejsc pracy. Ludzie zasługują na odpowiednie wsparcie finansowe. Sinn Féin domaga się, aby PUP w wysokości 350 euro tygodniowo pozostał – przynajmniej do końca tego roku. Zdaję sobie sprawę, że pracownicy niektórych sektorów, w tym sztuki, podnoszą pewne kwestie, w których pracownicy ryzykują utratę PUP, jeśli zaakceptują jednorazowy występ lub wydarzenie. To oczywiście nie jest sprawiedliwe ani wykonalne. Musimy zapewnić elastyczność odbiorcom PUP, gdy próbują stanąć na nogi. Rząd musi pilnie zająć się tym problemem, aby zapewnić, że ludzie nie będą karani, szczególnie w sektorach, które są wyjątkowo wrażliwe, takich jak sektor sztuki.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Nie tylko Dublin str
Garda wcześniej zaj
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian