Obniżą się składki ubezpieczenia komunikacyjnego

To dopiero zapowiedź, ale pochodzi z wysokiego szczebla, więc można przyjąć, że ta właśnie się stanie i już wkrótce, ubezpieczenia komunikacyjne, staną się nieco tańsze.

Nie mówi się jeszcze, jakiego poziomu obniżek doczekamy się w Irlandii, nie wiemy też, czy będą one dotyczyć wszystkich kierowców, ale wiemy, iż stanie się to po połowie roku. Wiceminister ds. finansów Seán Fleming poinformował o szeregu rozmów, jakie przeprowadził z ubezpieczycielami prowadzącymi działalność w kraju, a z tych wynika, co zadeklarowała większość z nich, że składki ubezpieczenia komunikacyjnego, zostaną obniżone.

Podczas rozmów z firmami ubezpieczeniowymi, minister argumentował, że w okresie pandemii, znacznie mniej osób korzystało ze swoich samochodów, więc i dużo mniej osób, występowało z roszczeniami wobec ubezpieczycieli. Fleming posłużył się w tym celu oficjalnymi danymi, a te pochodziły z Central Statistics Office, Road Safety Authority oraz od Gardy. Z takim uzasadnieniem nie można było dyskutować, więc część ubezpieczycieli, zgodziła się na modyfikacje w stawkach ubezpieczeń komunikacyjnych dosyć szybko, ale była też część, której potrzeba było kolejnych dowodów i zachęty.

Tu z kolei z pomocą przyszło orzeczenie Rady Sądowniczej, która zgodziła się na obniżenie wysokości odszkodowań, jakie za różnego typu wypadki przyznają sądy, w tym wypadki komunikacyjne, więc i firmy ubezpieczające samochody oraz kierowców, skorzystają na tej decyzji.

Minister Seán Fleming spodziewa się, iż składki ubezpieczeń komunikacyjnych obniżone będą już w czerwcu, a w konsekwencji działań większości ubezpieczycieli, ich śladem pójdą też ci, którzy się jeszcze wahają.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian